Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Ponad trzydziestu oszukanych na nieistniejące samochody

  • 10.08.2017, 15:50 (aktualizacja 10.08.2017 15:54)
  • KMP Mysłowice/aa
Ponad trzydziestu oszukanych na nieistniejące samochody Pixabay
Blisko 25 tys. zł straciły osoby, który chciały kupić na aukcji internetowej samochody i motocykle. Pojazdy istniały tylko na zdjęciach i nigdy nie trafiły do kupujących, za to do sprzedającego oszusta spływały zaliczki.

Wszystko zaczęło się ponad rok temu, gdy do mysłowickiej komendy wpłynęło zawiadomienie o oszustwach, do jakich dochodzi na portalach aukcyjnych. Sprawą zajęli się mysłowiccy śledczy zwalczający przestępczość przeciwko mieniu. Szybko ustalili, że nie był to odosobniony przypadek, a pokrzywdzonymi były osoby z całej Polski. Zeznania kolejnych osób były praktycznie takie same, różniły się jedynie przedmiotem zakupu.

- Schemat działania oszusta był prosty. Na aukcje trafiały przedmioty, a właściwie tylko ich zdjęcia, bo mężczyzna nigdy ich nie miał. Warunkiem zawarcia transakcji było wpłacenie zaliczki lub całości zapłaty za pojazd celem jego rezerwacji. W ten sposób oszuści naciągnęli ponad 30 osób – wyjaśnia st. asp. Dariusz Opatrzyk z mysłowickiej komendy policji.

Wpłacone przez klientów pieniądze były gromadzone na specjalnie założonym koncie bankowym. Za założenie rachunku bankowego 42-letni mieszkaniec Katowic, tzw. „słup”, dostał kilka złotych. Grozi mu teraz do pięciu lat pozbawienia wolności, a o jego losie zadecyduje sąd.

KMP Mysłowice/aa
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe