Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Mysłowicki cmentarz komunalny ma powstać na Ćmoku

  • 11.08.2017, 11:24 (aktualizacja 25.01.2018 10:32)
Mysłowicki cmentarz komunalny ma powstać na Ćmoku
Miasto rozpoczęło procedurę zmierzającą do budowy cmentarza komunalnego. Miejska nekropolia w znacznym stopniu odciąży cmentarze parafialne, które już dzisiaj dysponują bardzo ograniczoną liczbą miejsc oraz umożliwi pochówek osób innego wyznania i niewierzących. Przyszły cmentarz powstałby pomiędzy ul. Obrzeżną Zachodnią a Partyzantów.

O potrzebie budowy cmentarza komunalnego w Mysłowicach mówi się od wielu lat. Zmarli z wszystkich czterech parafii w północnych dzielnic miasta najczęściej są chowani na nowym cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mikołowskiej. Rocznie odbywa się tam ponad 400 pochówków, a większość miejsc jest odzyskiwana z nieopłaconych, likwidowanych grobów. W miarę wolnych miejsc parafia nie odmawia chowania osób pochodzących także z odleglejszych dzielnic. Nekropolia przy Mikołowskiej jest największą w Mysłowicach i jedyną w północnej części miasta.

Mysłowice nie mają swojego cmentarza komunalnego, co powoduje znaczne przeciążanie wszystkich nekropolii parafialnych oraz utrudnia pochówek osób nn i bezdomnych. Budowa miejskiego cmentarza ułatwi także pochówek osób niewierzących albo innych wyznań, które nie chcą spoczywać na cmentarzu rzymskokatolickim.

- Nie możemy już dłużej czekać z realizacją tego zadnia, ponieważ staje się ono coraz bardziej palącym problemem. Na cmentarzach parafialnych po prostu nie ma miejsc – podkreśla Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice. Przed nami jeszcze kilka lat procedur, ale pierwszy krok został już wykonany.

Teren, który miasto chce przeznaczyć pod budowę cmentarza to kilka hektarów pomiędzy ul. Obrzeżną Zachodnią a ul. Partyzantów, który obecnie jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych. Pierwszy krok, o którym wspomina prezydent Lasok to uruchomienie procedury mającą na celu uzyskanie tzw. decyzji komunalizacyjnej, na mocy której teren stanie się formalnie własnością gminy. Jednocześnie toczy się postępowanie związane z ustaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i badań geologicznych, które są niezbędne przy tego rodzaju inwestycji.

Procedury związane z budową cmentarza są długotrwałe, a sama inwestycja kosztowna – może to być nawet kilka milionów złotych.

 

Mapa z orientacyjną lokalizacją cmentarza komunalnego (źródło mapy: google)

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pesymista
pesymista 21.09.2017, 09:53
pomysł na taką lokalizację to faktycznie jakieś wariactwo. ale w tym mieście tzw. władza o tak robi albo nie robi jak sobie chce.
ot
ot 13.08.2017, 11:45
Czyli likwidacja kolejnego kawałka zieleni. A nie lepiej wsadzić gdzieś gdzie są tereny poprzemysłowe, skażone? Zmarłym nie zaszkodzi a szkoda likwidować płuca miasta - tam powinien powstać park.
CHWDK
CHWDK 17.08.2017, 07:15
I chciałbyś/chciałabyś pracować na tym cmentarzu i kopać groby w skażonej ziemi? Pomyśl, zanim coś napiszesz. Ta lokalizacja jest dobra - pomimo tego iż na peryferiach miasta, to z dużą przepustowością jeśli chodzi o samochody - a co się dzieje przy cmentarzach podczas tzw. wszystkich świętych to każdy wie. Terenów zielonych i lasów w Mysłowicach nie brakuje, a to, że są źle zarządzane to u nas standard. O jakim parku piszesz, skoro jest park w centrum miasta ale zapuszczony i zaniedbany. Chyba nie sądzisz, że tu byłoby inaczej.
Ilogico
Ilogico 18.08.2017, 20:37
To że władza w Mysłowicach nie potrafi nawet o nikro skrawek zieleni zadbac to nie znaczy żeby dewastować kolejne połacie zieleni a do tego robić cmentarz w okolicy gdzie odbywają się koncerty i imprezy rozrywkowe. Już sobie wyobrażam pogrzeb gdzie obok jest koncert disco-polo.
CHWDK
CHWDK 21.08.2017, 08:13
To zapytam tak: w którym miejscu wg Ciebie powinien znaleźć się cmentarz? Podaj lokalizację, chętnie się z nią zapoznamy. Z wyobraźnią trochę też kiepsko, bo pogrzeby z reguły odbywają się do południa, a koncerty po południu.
gleba
gleba 13.08.2017, 00:58
Jaja se robisz. Cmentarz to worek bez dna. Idź sie zapytaj pierwszego lepszego farorza...
CHWDK
CHWDK 16.08.2017, 09:50
Taaa... każdy farorz tak powie. Rydzyk też twierdzi, że kościół jest ubogi. A ciemny lud to kupi. Tyle, że coraz mniej na szczęście tej ciemnot i ludziska zaczynają widzieć więcej, niż czarni by chcieli, by widzieli. Przyjdzie na nich czas.
CHWDK
CHWDK 11.08.2017, 11:46
Nigdy w życiu pazerny kler do tego nie dopuści. Jeśli powstanie cmentarz, to tylko wtedy, kiedy zarządcą będzie któryś z proboszczów. Takiej kasy nie wypuszcza się z chciwych łap. Opłaty za miejsce na cmentarzu są gigantyczne, a z każdego postawionego pomnika kamieniarz musi odprowadzić haracz w postaci 10% do kieszeni katabasa. Bez faktury, bez rachunku, bez podatku.

Pozostałe