Sobota, 18.08.2018, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Kościół Mariacki potrzebuje kolejnej dotacji

  • 8.09.2017, 11:04 (aktualizacja 27.10.2017 20:29)
  • redakcja gazety
Kościół Mariacki potrzebuje kolejnej dotacji
Prace konserwatorskie i budowlane, którym poddany jest zabytkowy Kościół Mariacki pilnie wymaga kolejnej dotacji. W trakcie robót okazało się, że ściany wymagają dodatkowego wzmocnienia, co podroży koszty rozpoczętej renowacji.

Ta sytuacje stała się powodem, by radni podczas sierpniowej sesji przyjęli uchwałę o wprowadzeniu do dotychczasowej procedury przyznawania dotacji na renowację zabytków, rozszerzony tryb postępowania.

Do podstawowego trybu udzielania dotacji, jaki jest już stosowany, dodane zostały dwa nowe tryby – tryb przedawaryjny i tryb awaryjny.

Tryb przedawaryjny stosować się będzie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla stanu zachowania zabytku, ale tylko wówczas, gdy wcześniejsze oględziny zabytku nie mogły ujawnić uszkodzeń, bądź gdy takie uszkodzenia ujawniły się w trakcie robót renowacyjnych. Warto dodać, że udzielona dotacja w trybie podstawowym nie wyklucza uzyskania dotacji w trybie przedawaryjnym. Wnioskodawca musi natomiast przejść pełną procedurę wymaganą dla trybu podstawowego.

Już od września, z tego trybu skorzystać będzie mógł proboszcz Kościoła Mariackiego na kwotę 18 tys. złotych. Do tej pory łącznie udzielona dotacja na renowację kościoła razem z dofinansowaniem renowacji obrazu Matki Boskiej wyniosła od 2015 roku 471 tys. złotych.

 

Tymczasem z trybu awaryjnego może korzystać prezydent bez konieczności uzyskiwania opinii zespołów powołanych do udzielania dotacji.

Stosować go będzie można na roboty przy zabytku zniszczonym lub uszkodzonym na skutek katastrofy naturalnej, awarii technicznej powstałej w wyniku klęski żywiołowej wtedy, jeśli z tego powodu nastąpi przerwa w całości lub części użytkowania zabytku. Taki wniosek w trybie awaryjnym składać można w każdej chwili, a prezydent też wnieść go może na każdą sesję.

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe