Środa, 25.04.2018, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Narodowe Czytanie w Mysłowicach

Narodowe Czytanie w Mysłowicach
Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej po raz czwarty przystąpiła do akcji Narodowe Czytanie. W tym roku 2 września czytano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Aby przybliżyć klimat, dramat czytano z podziałem na role w strojach krakowskich. Bibliotekarze zadbali też o wystawę i scenografię przedstawiającą wnętrze bronowickiej chaty z tamtych czasów.

Celem narodowego czytania jest popularyzacja czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Wesele Wyspiańskiego - krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny - rozgrywa się w podkrakowskich Bronowicach, w domu Włodzimierza Tetmajera.

W przygotowanej przez bibliotekarzy wystawie oraz scenografii przedstawiającej wnętrze chaty bronowickiej, można było znaleźć naczynia gliniane, drewniane przedmioty domowego użytku oraz elementy stroju krakowskiego. Dużą rolę w utworze odgrywa symbolizm, stąd też w scenografii pawie pióra, sznur i chochoł.

Atrakcją spotkania były osoby przebrane za postaci z dramatu. „Panna Młoda”, w rolę której wcieliła się pani Ewa Jelonek, miała autentyczny strój krakowski i dzięki jej uprzejmości pozostali „goście” mieli okazję poznać tajniki prawdziwego stroju krakowskiego oraz podstawowe kroki „Krakowiaka”. Był również Wernyhora i Isia, a stoły były suto zastawione weselnym ciastem i domowym smalcem z kiszonymi ogórkami.

W mysłowickim czytaniu wzięli udział czytelnicy biblioteki, członkowie DKK oraz zaproszeni goście, a każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę otrzymał pieczątkę na pamiątkę tego wydarzenia.

redakcja

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe