
Celem narodowego czytania jest popularyzacja czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Wesele Wyspiańskiego - krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny - rozgrywa się w podkrakowskich Bronowicach, w domu Włodzimierza Tetmajera.
W przygotowanej przez bibliotekarzy wystawie oraz scenografii przedstawiającej wnętrze chaty bronowickiej, można było znaleźć naczynia gliniane, drewniane przedmioty domowego użytku oraz elementy stroju krakowskiego. Dużą rolę w utworze odgrywa symbolizm, stąd też w scenografii pawie pióra, sznur i chochoł.
Atrakcją spotkania były osoby przebrane za postaci z dramatu. „Panna Młoda”, w rolę której wcieliła się pani Ewa Jelonek, miała autentyczny strój krakowski i dzięki jej uprzejmości pozostali „goście” mieli okazję poznać tajniki prawdziwego stroju krakowskiego oraz podstawowe kroki „Krakowiaka”. Był również Wernyhora i Isia, a stoły były suto zastawione weselnym ciastem i domowym smalcem z kiszonymi ogórkami.
W mysłowickim czytaniu wzięli udział czytelnicy biblioteki, członkowie DKK oraz zaproszeni goście, a każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę otrzymał pieczątkę na pamiątkę tego wydarzenia.
redakcja