Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Szpitale przejmują nocną i świąteczną opiekę medyczną

  • 30.09.2017, 18:18 (aktualizacja 25.01.2018 10:30)
Szpitale przejmują nocną i świąteczną opiekę medyczną
1 października zmieniają się zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. Po pomoc lekarską wieczorem, w nocy i dni wolne pacjenci z Mysłowic będą się zgłaszać już nie do przychodni przy ul. Świerczyny, ale do szpitala. Osobom dorosłym pomoc będzie udzielana przez Mysłowickie Centrum Zdrowia przy ul. Mikołowskiej 1 (Szpital nr 1), natomiast pomoc dla dzieci w Szpitalu nr 2.

Czego nie obejmują świadczenia

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia oraz skierowania do specjalisty. Nieuzasadnione przypadki będą odsyłane do domu do ewentualnej konsultacji u lekarza rodzinnego.

 

Gdzie się zgłosić

Pomoc w Szpitalu nr 2 będzie dostępna w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej (obok izby przyjęć), od poniedziałku do piątku, w godzinach 18-8 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8 danego dnia do godz. 8 dnia następnego. W Mysłowickim Centrum Zdrowia pacjenci powinni kierować się do budynku, w którym mieści się poradnia lekarza rodzinnego  (wejście od ul. Szpitalnej, tel. 32 788 04 63).

 

W jakiej sytuacji skorzystać ze świadczeń

Pacjent może korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wyłącznie w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenia życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy uzasadniają miedzy innymi zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych, bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunka lub wymioty.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dorosli i dzeci powinni byc przyjmowani w obu placówkach z powodu odległosci jednej od drugiej
Dorosli i dzeci powinni byc przyjmowani w obu placówkach z powodu odległosci jednej od drugiej 30.09.2017, 20:23
Czas pokaże jak to wszystko się sprawdzi a szczególnie rozgraniczenie na dzieci i dorosłych. Nie do wszystkich to dotrze a w skrajnych przypadkach doprowadzi do odsyłania chorych dzieci do drugiego szpitala co może odbić się na ich stanie zdrowia a rodziców bardzo zdenerwuje!

Pozostałe