Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Biała rzadkość w Ławkach

  • 4.10.2017, 19:10 (aktualizacja 25.01.2018 10:30)
Biała rzadkość w Ławkach To zdjęcie białej sarny zostało zrobione kilka lat temu w Gromcu (woj. małopolskie). Źródło: przelom.pl
Mam prawie 80 lat, ale w życiu czegoś takiego nie widziałam – mówi nasza stała Czytelniczka, mieszkanka Ławek. O co chodzi? Otóż od pewnego czasu na łąkach opodal domu kobiety pojawia się biała sarna.

Czytelniczka mieszka w Ławkach od urodzenia, widok saren w sąsiadującej z lasami dzielnicy to nic nadzwyczajnego. Ale zwierzę, które niedawno zaczęło się pojawiać w rejonie ul. Murckowskiej zadziwiło naszą rozmówczynię, dlatego podzieliła się wrażeniami z CT. - Pod hołdami wychodzi z lasu na łąkę. Jest cała biała, chodzi sama jedna, nie w stadzie – opowiada mieszkanka. I śmieje się, że sąsiad, na widok białego czworonoga w pobliżu jej domu, myślał, że to koza.

Czy białe sarny to faktycznie coś nadzwyczajnego? Zapytaliśmy o to rzecznika Nadleśnictwa Katowice. Grzegorz Skurczok przyznał, że zwierzę widywane w Ławkach jest ciekawostką. Na terenie nadleśnictwa trafiały się pozbawione pigmentu białe daniele, ale o białej sarnie dotąd nie słyszał. A czy z powodu swojej inności zwierzę może zostać odizolowane od stada przez swoich czworonożnych towarzyszy, jak sugerowała Czytelniczka? Albinizm sarenki raczej nie ma związku z tym, że jest widywana samotnie – twierdzi Grzegorz Skurczok. - Może to być koziołek albo młoda kózka bez koźlęcia. O tej porze roku sarny chodzą samotnie. Dopiero zimą zbijają się w rudle (stada – red.) po 15, 20, 30 saren – usłyszeliśmy.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wonder
wonder 5.10.2017, 07:52
Po prostu jak się jarnęła, gdzie jej przyszło żyć, to zbielała biedaczka z żalu. "K... z tylu miejsc na świecie akurat w Mysłowicach.... co za porażka..." Z tej zgryzoty robiła się coraz bielsza i bielsza. A jakby dobrze pokombinowała, to mogłaby się nieźle ustawić. "Jam jest światłością, przysyła mnie tu ten... no... Hern Myśliwy, czy tam Bóg... i musicie mnie ććććcić..." wyżera za free, kwadrat też by się znalazł z wygodną słomą.

Pozostałe