Sobota, 18.08.2018, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Poznali zabytki Raciborza

  • 7.10.2017, 09:45
  • mat. nadesłany
Poznali zabytki Raciborza
26 września członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Brzezinka uczestniczyli w wycieczce do Raciborza.

W Raciborzu udali się na Zamek Piastowski, gdzie czekała już przewodniczka i przybliżyła historię tego miejsca. Wyjaśniła, iż pierwsza wzmianka o raciborskim grodzie pochodzi z 1108 roku. Później stał się siedzibą polskiego kasztelana, a w II połowie XII wieku dworu Mieszka I, pana na Raciborzu, władcy Polski. Po nim rezydowali tu kolejni książęta górnośląscy, w tym Kazimierz, dziad króla polskiego Władysława Łokietka. W I połowie XIII wieku rozpoczęto wznoszenie pierwszych partii murowanych zamku. Około 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Znawcy nie mają wątpliwości, że kaplica stanowi dziś najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też, ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy, śląską Saint-Chapelle.

Oprócz zwiedzania samego zamku, gdzie uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z prezentowanymi tam wystawami, seniorzy obejrzeli z zewnątrz Browar Raciborski, którego niestety nie udało się zwiedzić, gdyż udostępniany jest tylko do zwiedzania w soboty. Dodatkowo na raciborskim rynku można było zobaczyć wystrój dwóch kościołów: kościoła św. Jakuba i Pawła i kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz kolumnę Maryjną stojącą na środku Rynku. Kościół Najświętszej Marii Panny, tzw. kościół farny, posiada bryłę architektoniczną z początków XIV w., kiedy to po pożarze wzniesiono na jego miejscu nową gotycką budowlę. Jego najpiękniejszą częścią jest barokowy ołtarz. Kościół św. Jakuba i Pawła jest kościołem podominikańskim. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1285r. Najbardziej charakterystyczną budowlą Rynku jest kolumna Matki Boskiej wykonana w latach 1725-1727r. Jest to późnobarokowy kamienny monument ozdobiony licznymi rzeźbami, w tym podobizną patrona Raciborza św. Marcelego.

W wolnym czasie, po zwiedzaniu, emeryci mieli okazję pokosztować piwa raciborskiego, które przypadło im do gustu. Wyrazili też chęć powrotu w te okolice, by poznać inne zabytki ziemi raciborskiej. Wycieczkę zorganizowała przewodnicząca Koła – Janina Gąsiorczyk.

 

 

mat. nadesłany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe