Sobota, 18.08.2018, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Szlakiem transportów więziennych z Mysłowic

  • 10.10.2017, 13:38
  • redakcja gazety
Szlakiem transportów więziennych z Mysłowic
70. rocznica utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu była okazją do przeprowadzenia na terenie muzeum warsztatów edukacyjnych pt. „Tragiczne losy transportów więźniów z Więzienia Policyjnego w Mysłowicach do KL Auschwitz – Birkenau”.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Imielinie i z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach. Udział młodzieży był nagrodą za zaangażowanie w podtrzymywanie pamięci o tragedii Polaków podczas II wojny światowej oraz za ich współpracę z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem. Gośćmi honorowymi wydarzenia były byłe więźniarki, panie: Halina Skalbmierska, Józefa Posch-Kotyrba i Anna Szafraniec, które jako dzieci przeżyły traumę obozową.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku ofiar Więzienia Policyjnego w Mysłowicach. Warsztaty na terenie muzeum w Oświęcimiu rozpoczęły się od wykładu Mariusza Gąsiorczyka na temat działalności Więzienia Policyjnego w Mysłowicach. Uczniowie wysłuchali także referatu dr. Bogdana Piętki - pracownika naukowego muzeum. Referent przybliżył specyfikę przepływu więźniów z Mysłowic do Oświęcimia. Młodzież zainteresowały w szczególności losy więźniów z Górnego Śląska, osadzonych za działalność patriotyczną. Przykładem na to była postać księdza Jana Machy pozbawionego życia za pomocą gilotyny. Wydarzenia te były kanwą filmu pt. „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”, który zaprezentowano uczniom. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów w miejscach martyrologii.

Wyjazd młodzieży był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Pośrodku stoją od lewej: J. Posch-Kotyrba, H. Skalbmierska, A. Szafraniec – byłe więźniarki

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe