Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Jak kupić tańszą polisę OC? Kilka sprawdzonych porad

  • 31.10.2017, 16:32
  • Grupa Tipmedia
Jak kupić tańszą polisę OC? Kilka sprawdzonych porad
Każdy rok bezszkodowej jazdy gwarantuje zniżki na zakup OC. Jednak to, czy uzyska się 10%, więcej, czy mniej zależy tak naprawdę od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Im dłużej będziemy jeździć bezszkodowo, tym najpewniej uda nam się uzbierać więcej zniżek, co przełoży się na niższą składkę. Tak samo system działa w drugą stronę – jeśli spowodujemy jakiś wypadek, czy stłuczkę, wówczas zniżka zostanie nam odebrana, a opłata za składkę będzie wyższa.

Wysokość zniżki jest uzależniona od wewnętrznych ustaleń towarzystwa. Ubezpieczyciel może również oddzielnie nagrodzić zniżką tego kierowcę, który w danym okresie nie spowodował żadnej szkody autem, którego jest właścicielem. Jednak nierzadko zdarza się, że aby otrzymać zniżkę, trzeba jeździć bezszkodowo przez dłuższy, określony przez ubezpieczyciela czas.

Kolejnym sposobem na niższe OC jest dopisanie współwłaściciela pojazdu. Korzysta na tym przede wszystkim młody kierowca. Towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza większe ulgi wtedy, gdy samochód posiada więcej niż jednego właściciela. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel „idzie na rękę” i przy wyliczaniu składki ubezpieczenia OC uwzględnia zniżki tego współwłaściciela, u którego są one wyższe.

Jeśli jest się w związku małżeńskim, warto zdecydować się na wspólnotę majątkową. W takiej bowiem sytuacji małżonkowie przejmują swoje zniżki. Przykładowo, jeśli żona ma wyższe zniżki, to przy wykupywaniu polisy mąż może podać właśnie zniżki, które przysługują żonie. W ten sposób uda się obniżyć wysokość składki polisy. Ostatnią możliwością jest zakup polisy przez Internet. Porównanie polis OC online i wybór jednej z nich może wiązać się z uzyskaniem dodatkowych zniżek i rabatów.

Natomiast zniżkę możesz utracić wtedy, gdy podczas jazdy pojazdem spowodujesz szkodę. To, jak dużo ulg odbierze ci towarzystwo ubezpieczeniowe zależy również od wewnętrznej polityki kierowcy. Możesz stracić tylko pięć procent, ale równie dobrze może to być dziesięć procent i więcej. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, a szkodę dokona inna osoba prowadząca twój samochód, wtedy również musisz się liczyć z utratą zniżek. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego najważniejsze jest to, kto jest właścicielem i kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym, kiedy dochodzi do wypadku.

Z kolei jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieje kilku współwłaścicieli to w razie szkody, zniżki tracą wszyscy. W dodatku ulgi są zabierane także na inne pojazdy, jakie te osoby posiadają. Możesz także utracić zniżki wtedy, gdy nie posiadasz aktualnego ubezpieczenia OC. Musisz liczyć się z tym, że jeśli przez kilka lat jeździsz bez OC, towarzystwo ubezpieczeniowe może zabrać ci część zniżek albo wszystkie. Ubezpieczyciel może ci anulować zniżki po upływie roku lub kilku lat. Więcej na temat zniżek OC znajdziesz w artykule "Zniżki OC - jak są liczone?"

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe