Czwartek, 15.11.2018, imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda

6,5 miliona na inwestycje w budynki

  • 10.11.2017, 19:42
  • gh
6,5 miliona na inwestycje w budynki Dyrektor MZGK Janusz Wszołek
6,5 mln zł to wartość zgłoszonych planów inwestycyjnych Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej na 2018 r. Z kasy zakładu pochodzić ma kwota 1,2 mln złotych. Pozostałe potrzebne środki zapewnić powinna budżetowa dotacja miasta, o którą MZGK już wystąpił.

Całość zadań inwestycyjnych zakładanych do wykonania w przyszłym roku, w ramach tej kwoty, dotyczy budynków zlokalizowanych w obszarze rewitalizacji miasta. Można mieć zatem nadzieję, że po ich zrealizowaniu powstaną zauważalne ciągi budynków z odnowionymi elewacjami, dające wrażenie poważnego podejścia do rewitalizacji miasta. W planowanej kwocie dotacji jest już przyznana kwota w wysokości 1,6 mln zł na modernizację budynku przy ul. Mikołowskiej 4a.

 

Niemal 3 miliony tylko na elewacje

W planach MZGK renowacja elewacji zaplanowana została w 11 budynkach. Całość kosztów szacowana jest na 2 920 tys. złotych, z czego 2 130 tys. złotych powinna pochodzić z dotacji miasta, natomiast 790 tys. złotych wygospodaruje z własnych środków MZGK.

Nową szatę dostaną budynki przy Strażackiej 2, 3, 4, Katowickiej 3 i 9a. Schludny wygląd zyska też ulica Wyspiańskiego. Tu do renowacji i ocieplania planowane są budynki z numerami 5, 10, 15. W przyszłorocznych planach jest też ocieplenie jednej z klatek (e) w budynku przy ul. Słupeckiej 4 oraz Miarki 7, 9 i Dąbrowskiego 3, 3a.

 

Prawie ćwierć miliona złotych na docieplenia

Budynki na obszarze rewitalizacji zostaną też ocieplone. Na ten cel w przyszłym roku MZGK chce wydać 225 tys. złotych. Takie prace planowane są dla ścian szczytowych w budynkach przy ul. Oświęcimskiej 6, 11 i 30, Robotniczej 18, Chopina 6 oraz części ścian nad bramami wjazdowymi w domach przy ul. Miarki 7 i Wyspiańskiego 11.

 

Remonty dachów za 480 tys. złotych

W planach na najbliższy rok MZGK ma też remonty dachów. W budynku przy ul. Wojska Polskiego 10a dachówkę zastąpi blachodachówka. Budynki zaś przy ul. Miarki 7 i 9 będą miały wymienione części mansardowe. Łączny koszt tych prac, który w planach sfinansuje gminna dotacja, szacowany jest na 250 tys. złotych. Do remontu dachów dołoży się też MZGK. - Z własnych środków za kwotę 230 tys. zł wyremontujemy papowy dach budynku przy ul. Słowackiego 10 oraz wymienimy dachówki na papę w budynkach przy ul. Stadionowej 3 i Jagiellońskiej 4 i 6 – informuje Janusz Wszołek, dyrektor MZGK.

Poza renowacją zewnętrzną, w 14 wejściach do budynków gminna administracja domów zamontuje domofony. Na ten cel MZGK planuje wydać 59 tys. złotych.

 

1,4 mln złotych na pozostałe roboty modernizacyjne

Poza renowacją planowane są tą roboty polegające na wymianie pionów wodnych i kanalizacyjnych, likwidacja szamb, montaż nowych instalacji gazowych i doprowadzenie zewnętrznej sieci ciepłowniczej do mieszkań, a także wymiana centralnego na nowe, jak np. w budynku przy ul. Wojska Polskiego 10a. Na te prace MZGK planuje budżet na poziomie 1 410 tys. złotych. Środki w wysokości 1 190 tys. zł zapewnić ma dotacja z gminy, 220 tys. zł pochodzić będzie z kasy MZGK.

gh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ana
ana 15.11.2017, 14:55
wybory ida to trzeba cos obiecac zeby posadki pozostaly
ja
ja 11.11.2017, 13:48
Trochę za późno na takie plany. Przecież nie ma kasy, a oszczędzać raczej nie potrafią.
MTHJL
MTHJL 10.11.2017, 21:56
Przypominam że ulica jagiellońska i słowackiego jest w granicach tagzwanej ochrony konserwatorskiej należy uzyskać zgodę konserwatora wojewudzkiego na zmianę pokrycia dochowego z dachówki na papę

Pozostałe