Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Chór „Hejnał” ma już 70 lat

  • 30.11.2017, 18:29 (aktualizacja 30.11.2017 19:18)
  • das
Chór „Hejnał” ma już 70 lat
Chór męski „Hejnał” obchodził 70-lecie swojej działalności na niwie śpiewaczej. Z tej okazji w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbył się jubileuszowy koncert.

Śpiewacy zaprezentowali kilkanaście utworów starszych i nowszych. Członkami chóru są seniorzy, wśród których najmłodszy ma 75 lat, dlatego też jedną z wykonanych pozycji była piosenka pt. „Wesołe jest życie staruszka”, która została przyjęta z ogromnym entuzjazmem przez słuchaczy. Przerywnikiem koncertu chórzystów był występ uczniów Zygmunta Zgrai w minikoncercie harmonijkowym.

Jubileusz to okazja do życzeń, ale i nagradzania; druhowie śpiewacy otrzymali Złote Honorowe Odznaki z Liściem Laurowym i Brązowe Odznaki Honorowe wręczone przez prezes mysłowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Stefanię Adamik. Życzenia chórzystom jubilatom złożył prezydent Edward Lasok i przewodniczący Rady Miasta Mysłowice Grzegorz Łukaszek, a także poseł Wojciech Król.

„Hejnał” rozpoczął działalność w 1947 roku, wtedy był jeszcze Towarzystwem Śpiewaczym „Hejnał”, a śpiewało w jego szeregach prawie 70 chórzystów. W tym jubileuszowym roku jest ich już tylko 13 członków stałych i dwóch śpiewaków występujących gościnnie.

Ćwiczą w Szkole Podstawowej nr 3 na Janowie i zapraszają wszystkich chętnych mężczyzn do wspólnego śpiewania i zasilania szeregów „Hejnału”, by mógł dalej trwać i działać. W ciągu tych 70 lat chór prowadzili: Leon Gabryś od początku do 1953 roku, potem Alojzy Bara 1953 do 1998, następnie chórowi szefowała przez rok Stefania Adamik, by kolejny raz przekazać dyrygenturę Alojzemu Barze do 2013 roku.

95-letni już Bara do dziś ceniony jest za swoje umiejętności muzyczne i wspominany z sentymentem przez kolegów z chóru i władze miasta. Teraz chórzyści ćwiczą i śpiewają pod okiem Korneliusza Myszora.

Chór występuje w składzie: 

tenory – Władysław Chrząścik, Korneliusz Myszor, Henryk Połomski (gościnnie), Jerzy Reimann (gościnnie), Jan Kępiński, Ryszard Kosmęda, Ryszard Lelonek, Krystian Małecki;

basy – Zygmunt Gałęziok, Edward Kramarczyk, Henryk Pilarski, Józef Kowalski, Henryk Muszalski, Jan Szewczyk, Norbert Szweda.

das
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe