Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Straż miejska przypomina o obowiązku odśnieżania chodników

  • 2.12.2017, 15:46
Straż miejska przypomina o obowiązku odśnieżania chodników
Sypnęło śniegiem i nastała zimowa pogoda. Chodzenie po zaśnieżonych i oblodzonych chodnikach jest nieprzyjemne i może być niebezpieczne, a za niewywiązanie się z obowiązku usunięcia śniegu i lodu mogą grozić przykre konsekwencje.

Straż Miejska Mysłowice przypomina, że kwestie utrzymania chodników reguluje Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

Art.5.1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Przez pojęcie „właściciel nieruchomości” rozumie się także m.in. współwłaścicieli i użytkowników wieczystych oraz jednostki i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Co ważne, za skutki wypadków, które będą spowodowane nieuprzątniętym chodnikiem (na przykład upadek na lodzie i złamanie nogi) odpowiedzialny jest właściciel.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Przechodzień
Przechodzień 3.12.2017, 07:51
Szedłem ulicą Sienkiewicza i w pewnym momencie brak chodnika trzeba zejść na ulicę to dopiero jest bezpieczne,czy tam odpowiedzialność biorą pseudo firmy którym od lipca przeszkadzały złe warunki atmosferyczne że nie mogli tego skończyć. Straż miejska powinna tym firmie Romus i dioryt wlepic mandat byłoby uczciwie
Mysłowiczanin
Mysłowiczanin 2.12.2017, 20:04
A CZY STRAŻ MIEJSKA ZNA USTAWY
(te obowiązki wynikają z przepisów Ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ogólnych reguł Kodeksu cywilnego) Do obowiązków właściciela posesji nie należy sprzątanie oraz odśnieżanie dróg, przystanków autobusowych i tramwajowych, oraz sprzątanie chodnika, jeśli między granicą posesji a tym chodnikiem znajduje się trawnik czy pas miejskiej zieleni (sprzątanie takiego chodnika wówczas należy do zarządcy drogi).

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/kto-powinien-odsniezyc-chodnik-co-mowi-prawo,11701767/

Pozostałe