Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Pszczyńska zamiast Ziętka. Jakie inne zmiany na ulicach Mysłowic?

  • 6.12.2017, 19:22
Pszczyńska zamiast Ziętka. Jakie inne zmiany na ulicach Mysłowic?
Pszczyńska, Świętojańska, Górnośląska, Cynkowa – wkrótce w mieście mogą się pojawić takie nowe nazwy ulic. Przemianowanie ma związek z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Na czarnej liście nazwisk związanych z minionym ustrojem jest m.in. Jerzy Ziętek, Lucjan Rudnicki, czy Walenty Kubica. Wszystkie te postaci, według Instytutu Pamięci Narodowej, wpisują się w zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Oznacza to, że ulice nazwane ich imieniem muszą otrzymać nowe nazwy.

Samorządy miały czas na wprowadzenie zmian do 2 września br. W Mysłowicach zmieniona została tylko nazwa ul. Gwardii Ludowej na Emila Caspariego, radcy miejskiego, posła na Sejm Śląski II kadencji. Po upływie terminu nazwy ma zmienić wojewoda. Jarosław Wieczorek nie zamierza jednak narzucać nam swoich nazw - zapytał mysłowicki urząd miasta, czy mają własne propozycje.

W Mysłowicach do przemianowania zostało kilka ulic, w tym główna droga przebiegająca przez Brzęczkowice – ul. Gen. Jerzego Ziętka. Urzędnicy z Mysłowic chcieliby nazwać ją Pszczyńska, natomiast bocznym uliczkom nadać nazwy pochodzące od owoców - Porzeczkowa, Poziomkowa, Morelowa.

Ul. Walentego Kubicy w Kosztowach miałaby się nazywać Górnośląska, a jej ulice wewnętrzne Sosnowa (nazwa będzie nawiązywać do pobliskich terenów) i Cynkowa (kiedyś w pobliżu znajdowała się huta cynku). Na Bończyku ul. Zbigniewa Załuskiego ma zostać przemianowana na Świętojańską (obok znajduje się parafia Rzymskokatolicka Ścięcia św. Jana Chrzciciela). W tej samej dzielnicy z tabliczek adresowych ma zniknąć Lucjan Rudnicki, w jego miejsce pojawi się Kazimierz Wielki (w pobliżu są już ulice Mieszka I i Władysława Łokietka). Ulica 28 Stycznia na Janowie – jeśli wojewoda się zgodzi – będzie się za to nazywać Bolesława Chrobrego. Zmiany mają objąć także ul. Hołuja w dzielnicy Morgi. Jej nowym patronem ma zostać Tadeusz Kantor, który tym samym dołączy do grona innych artystów – patronów ulic w tym rejonie Mysłowic.

Gdy nazwy ulic zostaną zmienione, mieszkańcy nie będą musieli wymieniać prawa jazdy czy dowodu osobistego – dokumentami będzie można się posługiwać do czasu aż upłynie ich termin ważności.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mysław
Mysław 14.12.2017, 21:18
https://www.facebook.com/myslawzmysowic/posts/750865555113762
Iwa
Iwa 7.12.2017, 15:38
Durnota.Lokalnego dobroczyńcę potraktować jak zbrodniarza.
Filosemita
Filosemita 6.12.2017, 23:36
Morelowa? Przecież Salomon Morel był komunistą!!!!

Pozostałe