Piątek, 20.04.2018, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Dwie oferty na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Dokąd trafią psy z Mysłowic?

Dwie oferty na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Dokąd trafią psy z Mysłowic? Pixabay
TOZ i firma z Bytomia złożyły oferty w przetargu na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami z Mysłowic w 2018 roku. Czy psy i koty będą trafiały nadal na ul. Sosnowiecką, czy też do innego miasta?

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami w Mysłowicach budzi od dłuższego czasu wiele emocji. Po rozmowach wolontariuszy z zarządem TOZ i wynegocjowaniu nowych standardów w schronisku, nastało kilka miesięcy spokoju i czas pozytywnych zmian. Niepokój pojawił się wraz z ogłoszeniem przez miasto przetargu na opiekę nad zwierzętami w 2018 roku. Nie było w nim warunku prowadzenia wolontariatu, miasto nie określiło także w jakiej odległości ma się znajdować schronisko, do którego będą wywożone psy z Mysłowic. Po medialnym nagłośnieniu sprawy przez wolontariuszy, prezydent Lasok zmienił zapisy przetargu i zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec urzędników odpowiedzialnych za całe zamieszanie.

27 grudnia w urzędzie miasta zostały otwarte oferty od podmiotów zainteresowanych opieką nad bezpańskimi psami i kotami z Mysłowic. Zgłosiło się TOZ, które prowadzi azyl przy Sosnowieckiej, a także przedsiębiorstwo Konkret Anna Kornas, które administruje schroniskiem w Bytomiu Miechowicach.

Przy wyborze najlepszej oferty, oprócz ceny (która decyduje w 60 proc.), urzędnicy z mysłowickiego ratusza będą brali pod uwagę takie kryteria jak wskaźniki adopcji, eutanazji i zgonów. Oferta firmy z Bytomia jest tańsza (144,7 tys. zł, TOZ – 158,5 tys. zł), ale to bytomskie schronisko wykazało gorszy wskaźnik adopcji (60,56 proc., TOZ – 79,49 proc.) i gorszy wskaźnik eutanazji (8,10 proc., TOZ – 6,25 proc.). Na korzyść Bytomia przemawia wskaźnik zgonów zwierząt (Bytom – 5,45 proc., TOZ – 12,95 proc.).

Na rozstrzygniecie przetargu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Wydział komunalny przygotowuje pismo do TOZ w sprawie wyjaśnienia nieścisłości, jakie pojawiły się w złożonej przez tę organizację ofercie.

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe