Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Na przeniesienie śmietnika czekają już pół roku

  • 3.01.2018, 16:25
  • gh
Na przeniesienie śmietnika czekają już pół roku
Od lipca ub. roku mieszkańcy budynku przy ul. Wojska Polskiego 10a czekają na przeniesienie kubłów na śmieci, które stoją tuż przy ulicy na niewielkim zielonym skwerku. Permanentnie porzucane tu stare meble sprawiają wrażenie slumsów. - To można uporządkować. Wystarczy trochę dobrej woli ze strony urzędników – mówią mieszkańcy budynku, którzy po pomoc w tej sprawie przyszli do redakcji.

Budynek znajduje się w zasobach gminnych, którymi zarządza Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej. - Sprawa niestety nie leży wyłącznie w gestii naszej jednostki – wyjaśnia nam Bartłomiej Szeja, zastępca dyrektora MZGK ds. technicznych.

Tymczasem mieszkańcy mają już przemyślane i gotowe rozwiązanie problemu. - Zgłosiliśmy do administracji, żeby śmieciowe kubły przenieść w głąb podwórka pod latarnię. Będzie oświetlenie i przygodnym „śmieciarzom” nie będzie po drodze. Lokalizacja jak się okazuje nie jest nowatorska, a raczej stosowana z dobrym skutkiem jeszcze w czasach PRL, gdy podwórko przynależało do trzech stojących na tym terenie budynków.

- Dziś powstały tam wspólnoty, które zagospodarowały poszczególne części do tej pory wspólnego placu – wspominają. Nam pozostał kawałek z wjazdem od ul. Wojska Polskiego. Najbardziej zaniedbany – mówią. Poza zniszczoną powierzchnią placu, brakiem miejsc parkingowych, najgorszy jest ten kawałek, na którym zlokalizowali nam kubły. Wszyscy dorzucają po drodze co tylko mają do wyrzucenia: zwykłe śmieci w reklamówkach, połamane meble, butelki, sienniki. Tu śmieci wyrzucają nawet ci z sąsiadujących z nami wspólnot, bo wychodząc z domu mają po drodze – wyliczają mankamenty tej lokalizacji kubłów.

Rzeczywiście góra śmieci widoczna jest aż z ulicy. Tymczasem okazuje się, że zdaniem urzędników sprawa wymaga procedury i zgody oraz współdziałania co najmniej trzech wydziałów urzędu miasta. Procedurę rozpoczęła wizja lokalna w listopadzie, która odbyła się w obecności urzędników z wydziału drogowego, nieruchomości i komunalnego. Obejrzeli, podyskutowali i przygotowali notatkę, z której wynika, że sprawa nie jest prosta. Wydział komunalny zalecił służbom MZGK postawienie zamykanej wiaty. Niestety, na miejscu dzisiejszej lokalizacji kubłów, bo... problem z ruchem drogowym na posesji ma wydział drogowy UM. Podobno przeniesienie śmietnika pod latarnię ograniczy plac na miejsca parkingowe. Urzędnicy nie wzięli pod uwagę propozycji mieszkańców, by na terenie dzisiejszego śmietnika ustanowić dwa miejsca parkingowe, które w niczym nie zaburzą wyjazdu z posesji i będą w zamian za te spod latarni.

Nie wzięli też pod uwagę nagminnych przykładów gromadzenia śmieci pod schludnymi wiatami śmietnikowymi, bo miejsce jest pod ręką. - Parking na dzisiejszym skwerku zatrzyma chętnych do wyrzucania tu śmieci – twierdzą mieszkańcy, a my się z nimi zgadzamy.

Jak ostatecznie zakończy się sprawa śmietnikowej krucjaty mieszkańców? MZGK musi wystąpić o środki na zakup i postawienie wiaty śmietnikowej, która jednak ma szansę stanąć pod latarnią. Do wydania takiej decyzji zobowiązał się Marcin Ciepły odpowiedzialny w mieście za sprawy drogowe. Czy dojdzie do urządzenia miejsc parkingowych na dzisiejszym skwerku? To już sprawa naczelnik wydziału nieruchomości, jedynej kompetentnej osoby w mieście w sprawie zagospodarowania placu przy ul. Wojska Polskiego 10a.

Gratulujemy urzędnikom dołożenia staranności przy dbaniu o stosowanie procedur. Wszak bez nich urzędnicy w mieście byliby zbędni.

Sprawie będziemy się przyglądać nadal.

gh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe