Poniedziałek, 22.01.2018, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Pomnik powstańczy przy kopalni jest rozkradany

Pomnik powstańczy przy kopalni jest rozkradany
Złodzieje nie oszczędzili pomnika powstańczego, który stoi przed dawną dyrekcją kopalni „Mysłowice”. Z pomnika zostało wyrwane i ukradzione metalowe godło z orłem i ornament. Czy pozostałą na pomniku tablicę uda się uratować przed szabrownikami?

Informację o tej bulwersującej kradzieży przekazał nam czytelnik. - Jeszcze miesiąc temu wszystko było w porządku. Kilka dni temu byłem na spacerze i zauważyłem, że orzeł i ornament zostały wyrwane – poinformował mieszkaniec.

Metalowe godło Rzeczpospolitej i roślinny ozdobnik prawdopodobnie podzieliły los infrastruktury kopalni „Mysłowice”, która jest rozkradana kawałek po kawałku i wywożona na złom. Na pomniku znajduje się jeszcze tablica z napisem „Bojownikom o polskość Śląska w 60. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Społeczeństwo Mysłowic”. Beton, w którym osadzona jest tablica jest częściowo rozkuty. Wygląda to tak, jakby złodzieje przygotowywali się do kolejnej kradzieży.

- Pomnik stoi na terenie, który nie został przekazany Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Jest to teren Katowickiego Holdingu Węglowego – dowiedzieliśmy się od rzecznika prasowego SRK Witolda Jajszczoka. Rzecznik spółki, która zajmuje się likwidacją KWK „Mysłowice” zobowiązał się jednak, że jeszcze dzisiaj powiadomi o dewastacji osoby odpowiedzialne w holdingu. Poprosiliśmy także Urząd Miasta Mysłowice o zajęcie się sprawą i pomoc w uratowaniu tego miejsca pamięci.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie tablicy w bezpieczne miejsce, zanim i ona zostanie ukradziona. Tę propozycję popiera radny Wiesław Tomanek. Już ponad rok temu radny proponował, aby pomnik z placu przed dyrekcją, razem z pamiątkowymi tablicami i drugim pomnikiem, które znajdują się na terenie kopalni, przenieść w jedno, ogólnodostępne miejsce. Powstała nawet koncepcja zagospodarowania terenu dla pamiątek po poległych górnikach i powstańcach. Projekt nie został jednak zrealizowany.

Do sprawy wrócimy.

 

Pomnik upamiętnia 60. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Wydarzenia, które były bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania rozegrały się przed bramą kopalni. 15 sierpnia 1919 roku oddział Grenzschutz zaczął strzelać do górników, którzy razem z rodzinami zgromadzili się przed bramą kopalni czekając na wypłatę wynagrodzeń. Zabitych zostało siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec.

 

 

 

 

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe