Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Tablica ze zdewastowanego pomnika jest już bezpieczna

  • 8.01.2018, 16:30
Tablica ze zdewastowanego pomnika jest już bezpieczna
Po naszej interwencji tablica z pomnika powstańczego stojącego przy kopalni została zdemontowana i zabezpieczona. Dzięki temu uniknie losu innych metalowych elementów pomnika, które zostały ukradzione.

Przypomnijmy - w miniony piątek czytelnik zaalarmował nas, że z pomnika upamiętniającego wybuch I powstania śląskiego skradziono orła i inne zdobienia. Prawdopodobnie to sprawka złomiarzy. Pomnik, o którym mowa stoi na nieoświetlonym placu przed budynkiem dawnej dyrekcji kopalni „Mysłowice”. Całkowite ograbienie go ze wszystkiego, co można sprzedać w punkcie skupu złomu wydawało się kwestią czasu.

Po naszej interwencji w poniedziałek urząd miasta zlecił zdemontowanie tablicy, która następnie została zdeponowana w Muzeum Miasta Mysłowice. Będzie tam przechowana do czasu aż zapadnie decyzja o jej dalszych losach. Wcześniej pomnik został zabezpieczony przez strażników miejskich. Jednocześnie prezydent Edward Lasok wystosował pismo do prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego, w którym, w związku z postępującą dewastacją kopalni, prosi o przekazanie miastu wszystkich tablic, pomników i pamiątek związanych z powstaniami śląskimi i historią miasta.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe