Piątek, 20.04.2018, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Tablica ze zdewastowanego pomnika jest już bezpieczna

Tablica ze zdewastowanego pomnika jest już bezpieczna
Po naszej interwencji tablica z pomnika powstańczego stojącego przy kopalni została zdemontowana i zabezpieczona. Dzięki temu uniknie losu innych metalowych elementów pomnika, które zostały ukradzione.

Przypomnijmy - w miniony piątek czytelnik zaalarmował nas, że z pomnika upamiętniającego wybuch I powstania śląskiego skradziono orła i inne zdobienia. Prawdopodobnie to sprawka złomiarzy. Pomnik, o którym mowa stoi na nieoświetlonym placu przed budynkiem dawnej dyrekcji kopalni „Mysłowice”. Całkowite ograbienie go ze wszystkiego, co można sprzedać w punkcie skupu złomu wydawało się kwestią czasu.

Po naszej interwencji w poniedziałek urząd miasta zlecił zdemontowanie tablicy, która następnie została zdeponowana w Muzeum Miasta Mysłowice. Będzie tam przechowana do czasu aż zapadnie decyzja o jej dalszych losach. Wcześniej pomnik został zabezpieczony przez strażników miejskich. Jednocześnie prezydent Edward Lasok wystosował pismo do prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego, w którym, w związku z postępującą dewastacją kopalni, prosi o przekazanie miastu wszystkich tablic, pomników i pamiątek związanych z powstaniami śląskimi i historią miasta.

 

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe