Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Ponad 2 tysiące mysłowiczan ma nieważny dowód osobisty. A Ty?

  • 9.01.2018, 11:19 (aktualizacja 25.01.2018 10:56)
Ponad 2 tysiące mysłowiczan ma nieważny dowód osobisty. A Ty? źródło: www.obywatel.gov.pl
W 2018 roku w Mysłowicach ponad 3,5 tys. dowodów osobistych straci ważność, a w tej chwili już ponad 2 tysiące mysłowiczan ma nieważny ten dokument.

Dowód osobisty jest ważny 10 lat od wydania (5-letni okres ważności dotyczy dzieci, które mają mniej niż 5 lat). Dokument pozwala potwierdzić naszą tożsamość, jest potrzebny do załatwienia formalności w banku, na poczcie, u notariusza, czy podczas przekraczania granicy w strefie Schengen. Dlatego warto sprawdzić, czy nie utracił swojej ważności. Jeśli tak – trzeba wyrobić nowy.

Według danych Urzędu Miasta Mysłowice, na dzień 2 stycznia 2018 roku 2317 pełnoletnich osób w Mysłowicach posiadało nieważny dowód osobisty, z czego 822 osoby posiadały dowód unieważniony jeszcze 2017 roku. W całym 2018 roku w sumie straci ważność 3581 dowodów.

Wyrobienie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne. Do wniosku trzeba załączyć jedno zdjęcie zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przez złożeniem wniosku. Wniosek można złożyć osobiście w każdym urzędzie miasta/gminy – bez względu na miejsce zameldowania – lub elektronicznie. Przez Internet można to zrobić na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl). Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość.

Czas oczekiwania na wyrobienie nowego dowodu osobistego to maksymalnie 30 dni, ale w praktyce dokument zazwyczaj otrzymamy wcześniej. To czy dowód jest gotowy do odbioru można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl, wpisując numer wniosku o wydanie dowodu.

Obowiązek posiadanie dowodu osobistego ma każdy pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który mieszka na jej terytorium. W 2018 roku 362 mysłowickich osiemnastolatków będzie musiało złożyć wniosek o jego wydanie.

Obywatel polski zamieszkujący poza granicami kraju ma prawo do posiadania dowodu osobistego, ale nie ma już takiego obowiązku.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe