Poniedziałek, 22.01.2018, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Jaka przyszłość czeka szyb Sas?

Jaka przyszłość czeka szyb Sas?
Szyb Sas to symbol KWK „Mysłowice”. Uda się go uratować, czy zostanie rozebrany razem z pozostałymi zabudowaniami kopalnianymi?

Nieruchomościom usytuowanym na ternie kopalni grozi wyburzenie. Oczyszczenie terenu z budowli to jeden z etapów procesu likwidacji zakładu, który prowadzony jest przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). 4 stycznia radny Wiesław Tomanek złożył interpelację do prezydenta Mysłowic, w której apeluje o podjęcie wszelkich działań zmierzających do pozostawienia wieży szybowej szybu Sas w stanie nienaruszonym.

- Szyb Sas jest symbolem zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”. Warto nadmienić, że ta najwyższa budowla kopalni mogłaby w przyszłości pełnić rolę wieży widokowej, a mieszkańcom Mysłowic i okolic przypominałaby, że to właśnie w naszym mieście rozpoczęło się I powstanie śląskie, że to KWK „Mysłowice” przez ponad 200 lat swej działalności była jednym z największych a nawet największym zakładem pracy w mieście – napisał miejski radny. Wiesław Tomanek przypomina również, że w latach 90. przestały istnieć szyby Bończyk i szyb Zachodni, w 2008 szyb Jagiełło. - Współczesne technologie pozwalają, o czym świadczą działania podejmowane na terenach pokopalnianych nie tylko na Śląsku, na takie zagospodarowanie terenu, by miejsce uczynić prawdziwym atutem Mysłowic – dodaje radny.

Po otrzymaniu interpelacji prezydent Edward Lasok zwołał na 12 stycznia spotkanie, na którym omówiony zostanie temat wieży, jak również zdewastowanego pomnika powstańczego i tablic pamiątkowych znajdujących się na terenie kopalni. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele SRK.

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe