Niedziela, 27.05.2018, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Miasto chce przejąć kopalnianą wieżę szybu Sas

Miasto chce przejąć kopalnianą wieżę szybu Sas
12 stycznia w urzędzie miasta prezydent Mysłowic rozmawiał z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) na temat przyszłości wieży wyciągowej szybu Sas. - Zadeklarowaliśmy wolę przejęcia obiektu – mówią mysłowiccy urzędnicy. Dzisiaj (18 stycznia) na terenie kopalni odbyła się wizja lokalna.

O uratowanie wieży przed ewentualną rozbiórką zaapelował do prezydenta Lasoka radny Wiesław Tomanek. Wzorem innych miast, które przejmują i adaptują elementy pokopalnianej infrastruktury, na wieży można by w przyszłości utworzyć np. punkt widokowy.

Na 12 stycznia Edward Lasok zaprosił do urzędu przedstawicieli spółki zajmującej się likwidacją KWK „Mysłowice”. - Na spotkaniu podkreśliliśmy, że zrobiliśmy wszystko, by zabezpieczyć ważne dla historii miasta obiekty (szyb Łokietek, maszyna wyciągowa szybu, budynek elektrowni) - wpisane zostały one do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz zabezpieczone zapisami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Oznacza to, że ich właściciel zobowiązany jest do dbania o te nieruchomości i uzgadniania ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wszystkich działań, które planuje w związku z ww. obiektami. Wierzymy zatem, że właściciel będzie sprawował nad nimi właściwą i należytą opiekę – informuje Anna Górny z biura prasowego mysłowickiego magistratu.

- Odnośnie szybu Sas zadeklarowaliśmy wolę przejęcia obiektu, jednak uzależnione jest to od jego stanu technicznego. Zobowiązani jesteśmy również, by określić jego dalsze przeznaczenie, co da obraz przyszłych kosztów – dodaje Anna Górny.

18 stycznia na terenie kopalni odbyła wizja lokalna z udziałem m.in. prezydenta Edwarda Lasoka i wiceprezydenta Bartłomieja Gruchlika oraz pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Wizja w terenie miała na celu ocenę stanu faktycznego obiektów i ewentualnej możliwości przejęcia przez miasto wieży szybowej Sas - informuje urząd miasta.

Uczestnicy wizji lokalnej oglądali obiekty zabytkowe (w tym między innymi wieżę szybową Szybu Łokietek, elektrownię, budynek warsztatu mechanicznego) i te niewpisane do ewidencji zabytków.

- Na spotkaniu ponownie wyrażono wolę przejęcia szybu Sas przez miasto Mysłowice. W najbliższym czasie zostanie podpisane stosowne porozumienie między SRK a miastem regulujące zasady współpracy przy ewentualnym przejmowaniu obiektów pokopalnianych – dodaje Danuta Niemiec z biura prasowego urzędu.

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe