Niedziela, 27.05.2018, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Wojewoda zmienił nazwę ul. 28 Stycznia

Wojewoda zmienił nazwę ul. 28 Stycznia
Zarządzeniem zastępczym z 19 stycznia br. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nadał nową nazwę ulicy 28 Stycznia w Mysłowicach.

Zmiana została wprowadzona na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Nowa nazwa położonej na Janowie ulicy 28 Stycznia to Bolesława Chrobrego. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia 19 stycznia, tj. od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Samorząd Mysłowic miał czas do 2 września 2017 roku na zmienienie nazwy ul. 28 Stycznia, podobnie jak innych nazw propagujących komunizm. Ponieważ nie wywiązał się z tego obowiązku, nową nazwę, zaproponowaną przez miasto, nadał wojewoda.

„Dzień 28 Stycznia w Mysłowicach, wobec zaistniałych w tym dniu (1945 roku), na terenie tego właśnie Miasta, konkretnych wydarzeń historycznych, nie może być odczytywany inaczej, jak tylko jako dzień upamiętniający moment wkroczenia Armii Czerwonej, a tym samym zapoczątkowania i budowania w Polsce państwa komunistycznego. Fakt honorowania daty «28-go Stycznia» w nazwie ulicy w Mysłowicach, sprawia, że obojętna dla innych miejscowości nazwa ulicy, akurat w tym mieście, staje się nazwą upamiętniającą datę symbolizującą komunizm” - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia wojewody.

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kuba
kuba 23.01.2018, 14:54
Oddać świadectwa wykształcenia uzyskane w socjalizmie
i studiować od nowa

Pozostałe