Czwartek, 15.11.2018, imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda

Unijne pieniądze uratują pałacyk

  • 2.02.2018, 17:43
Unijne pieniądze uratują pałacyk
Jest szansa na uratowanie niszczejącego budynku po byłym sanepidzie w Parku Zamkowym. To drugi z pałacowych zabytków, który jeszcze pozostał na terenie parku, po wyburzeniu budynku, w którym powstać miała szkoła języków obcych. Szansą są unijne pieniądze otrzymane w ramach projektu powołania Klubów Inicjatyw Lokalnych.

Kilka dni temu Zarząd Województwa Śląskiego wybrał kolejne projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Mysłowice otrzymały unijne dofinansowanie na utworzenie Klubów Inicjatyw Lokalnych (KIL). Oznacza to, że jeszcze w tym roku wyremontowane zostaną pomieszczenia, w których powstaną kluby. Jedną z trzech siedzib klubów zaplanowano w budynku po sanepidzie w Parku Zamkowym. Wygląda na to, że dzięki projektowi uda się uratować ten zabytkowy pałacyk.

W konkursie na rewitalizację obszarów zdegradowanych Mysłowice otrzymały 1,8 mln zł dofinansowania. Całkowita wartość projektu polegającego na utworzeniu trzech Klubów Inicjatyw Lokalnych to 2,6 mln zł. Celem tego projektu jest m.in. integracja społeczna i aktywizacja mieszkańców do działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Kluby mają powstać w trzech punktach miasta w dzielnicach objętych programem rewitalizacji: przy Słupeckiej 9, na placu Wolności 7 i przy ul. Bytomskiej 18d w byłym budynku sanepidu. Odkąd kilka lat temu z pałacyku wyprowadziła się stacja sanitarno-epidemiologiczna, zabytek stoi pusty i niszczeje.

Podobnie jak dwie pozostałe siedziby klubów, jeszcze w tym roku budynek ma przejść remont. Zakres prac będzie obejmował opracowanie dokumentacji projektowej dostosowania lokali do nowej funkcji, przebudowę lokali, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę instalacji wewnętrznych, wymianę posadzek, wykonanie nowych tynków, wymianę stropów i zakup wyposażenia do lokali. Jesienią miasto złoży natomiast drugi wniosek o dofinansowanie, które powoli na rozpoczęcie działalności klubów. Mysłowice liczą tym razem na 2,5 mln zł (całkowita wartość projektu to 3 mln zł).

W ramach klubów planowane są zajęcia m.in. z doradcą zawodowym, psychologiem, trenerami, indywidualne poradnictwo zawodowe, prawne, kursy zawodowe, warsztaty, zajęcia ruchowe dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie te działania będą prowadzone w ramach dwóch specjalistycznych pracowni: aktywności społecznej i aktywności zawodowej. Na potrzeby uczestników projektu pomieszczenia klubów zostaną odpowiednio wyposażone w stały dostęp do Internetu oraz w komputery.

 

15 milionów w zeszłym roku

W ubiegłym roku na zadania z obszaru rewitalizacji Mysłowice pozyskały ponad 15 milionów złotych. Największe kwoty to uzyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje na zagospodarowanie Promenady i dolnej części Parku Zamkowego (odpowiednio 6 mln zł i 7,8 mln zł). 1,2 mln zł na kolejne edycje programu Ja=Sukces pozyskał mysłowicki MOPS. W trakcie oceny jest złożony w grudniu 2017 wniosek na 1,6 mln zł dotyczący adaptacji budynku przy ul. Grunwaldzkiej 9 na potrzeby Centrum Przedsiębiorczości i Kreatywności. Niestety, miasto zrezygnowało z dwóch wartych ponad 3 mln zł projektów (utworzenie mieszkań socjalnych, wspomaganych i chronionych oraz Centrum Usług Społecznych), które miały być realizowane w kamienicy przy placu Wolności 7. W projekcie nie uwzględniono gruntownego i kosztownego remontu całego budynku, który okazał się niezbędny, i który zmusił gminę do wycofania się z pomysłu zgłoszonej rewitalizacji.

W tym roku Urząd Miasta Mysłowice zamierza sięgnąć jeszcze po środki unijne na realizację dwóch projektów z obszaru rewitalizacji. Chodzi o utworzenie mieszkań socjalnych na terenie zdegradowanym i utworzenie centrum dla rodzin. Termin złożenia pierwszego wniosku upływa z końcem lutego, kwota dofinansowania jaką można uzyskać to ponad 966 tys. zł. Wniosek na centrum dla rodzin urzędnicy złożą w marcu. Jeśli się powiedzie, to miasto otrzyma z Unii ponad 2 mln zł.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe