Czwartek, 15.11.2018, imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda

Wizyty uczniów SP7 w Filharmonii Śląskiej

  • 8.02.2018, 13:49
  • mat. nadesłany
Wizyty uczniów SP7 w Filharmonii Śląskiej
Od początku roku szkolnego kolejne grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 uczestniczą w koncertach odbywających się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w ramach cyklu edukacyjnego „Młoda Filharmonia”. Dla młodych ludzi żyjących w świecie pełnym elektroniki, migocących obrazów, przypadkowych dźwięków, niezliczonych bodźców zewnętrznych, kontakt z żywą muzyką to zupełnie nowe doświadczenie.

Wyjazd do Filharmonii Śląskiej to niejednokrotnie wizyta w bajecznym świecie, pełnym fantazji i podróży po wyobraźni. Począwszy do października, co miesiąc, kolejni młodzi melomani mieli okazję uczestniczyć w koncertach związanych z muzyką filmową, muzyką świąteczną i związaną tematycznie z zimą. Byli też świadkami eksperymentów fizycznych związanych z powstawaniem dźwięków. Największe jednak wrażenie wywarł koncert styczniowy pt. „Przewodnik po orkiestrze”. Program stworzony przez Benjamina Brittena - Young person’s guide to the orchestra op.34 wraz z projekcją filmu animowanego pt. „Czerwony i Królestwo Dźwięku” został wyprodukowany przez University for the Creative Arts in Canterbury w Wielkiej Brytanii. Program ten dotyczy 8 Filharmonii w całej Europie, w tym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, jako jedynej w Polsce. Piękne wnętrza budynku Filharmonii Śląskiej, muzyka Czajkowskiego i Beethovena sprawiły, że uczniowie wysłuchali koncertu z zapartym tchem odbywając magiczną wędrówkę po mieście składającym się z dzielnic: smyczków, fletów, fagotów... Odkryli piękno brzmienia poszczególnych grup instrumentów oraz całej orkiestry symfonicznej. Emocje, uczucia, zachwyt, ciekawość – to wszystko było widoczne na twarzach młodych melomanów. Jak sami twierdzili, gdy orkiestra grała fragment V Symfonii c-moll op. 67 van Beethovena ciarki ich przechodziły i mieli gęsią skórkę.

Każdy przyjazd z koncertu kończy się pytaniem „Kiedy pojedziemy znowu?”. Już niemal wszystkie klasy miały okazję wyjazdu do filharmonii, a w kolejce ustawiają się kolejni chętni.

- Spotkania uczniów z „Siódemki” z muzyką, to dowód, że warto zadać sobie trudu, by doświadczyć czegoś pięknego i czegoś więcej, niż włączenie radia i wysłuchanie kolejnej popularnej piosenki. Jako wychowawcy i nauczyciele uznajemy ich słowa za mocny komplement i zapowiedź, że na tym nie kończą swojej przygody z muzyką klasyczną oraz koncertami w tak niesamowitych miejscach jak Filharmonia Śląska – podsumowują nauczyciele SP7.

mat. nadesłany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe