Czwartek, 15.11.2018, imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda

Śląskie i sycylijskie akwarele Grzegorza Chudego na wystawie w MOK

  • 9.02.2018, 13:28 (aktualizacja 09.02.2018 13:31)
Śląskie i sycylijskie akwarele Grzegorza Chudego na wystawie w MOK
W Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury od 8 lutego można oglądać wyjątkowe akwarele Grzegorza Chudego. Na wystawie zatytułowanej „Ôbrozki roztomajte” zgromadzono prace inspirowane Śląskiem, ale także Sycylią, nie brakuje akcentów mysłowickich.

Grzegorz Chudy - malarz akwarelista, miłośnik śląskiej gwary i kultury, mieszka na katowickim Nikiszowcu, tam też ma swoją pracownię. W Mysłowicach artysta prezentuje prace będące fragmentami czterech malarskich cykli.

Pierwszy z nich to „Dziennik podróży na Sycylię”. - Malowanie Śląska jest super, ale w pewnym momencie człowiek nie może już patrzeć na familoki, dlatego raz w roku ucieka w świat i maluje inne rzeczy – żartował podczas czwartkowego wernisażu Grzegorz Chudy. To właśnie podczas jednej z takich „ucieczek” w sycylijskim mieście Caltagirone artysta uwiecznił sznur suszących się na urokliwej uliczce... majtek. To m.in. od tego obrazu zrodził się tytuł wystawy - „Ôbrozki roztomajte”.

Druga grupa tematyczna obrazów to „Gwiezdne wojny po śląsku”, które stanowią próbę odpowiedzi na pytanie: „Jak wyglądałaby gwiezdna saga, gdyby nakręcić ją w krainie familoków?”. Kolejne akwarele pochodzą z cyklu „Aerotramy”, czyli tramwaje latające pomiędzy śląskimi miastami. Ich inspiracją była planowana w Katowicach inwestycja polegająca na budowie nitki tramwajowej na południe tego miasta. W Galerii M2 można także obejrzeć wycinek największego, bo liczącego już kilkaset prac cyklu „Obrazki ze Śląska”, w którym Grzegorz Chudy pokazuje w sposób pół realny, pół bajkowy swoją małą ojczyznę.

Na mysłowickiej wystawie nie zabrakło prac z historyczno-architektonicznymi akcentami z Mysłowic. Artysta namalował m.in. nieistniejącą już synagogę. Co jeszcze? Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i zobaczenia.

Wystawa trwa do 28 lutego w Galerii M2 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp bezpłatny.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe