Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

O najcenniejszej księdze Mysłowic w muzeum miasta

  • 25.02.2018, 16:51
O najcenniejszej księdze Mysłowic w muzeum miasta
Gościem lutowego Muzealnego Czwartku w Muzeum Miasta Mysłowice był prof. Antoni Barciak, który opowiedział o Czerwonej Księdze Mysłowic – najcenniejszym źródle informacji o dziejach miasta.

Słynna Czerwona Księga, której nazwa pochodzi od koloru swojej skórzanej oprawy, liczy ponad 700 stron i zawiera zapiski z lat 1590-1762. Informacje te dotyczą działalności rady oraz ławy i wójta ówczesnych Mysłowic. Brak w niej rachunków, które są często spotykane w księgach miejskich innych miast. Być może, jak mówił prelegent, właściciel Mysłowic prowadził osobną księgę z rachunkami.

Księga liczy 625 wpisów, w ocenie profesora Barciaka to stosunkowo mało jak na tego typu księgi. Z zapisów zawartych na jej kartach wynika jednak, że istniały starsze księgi, które zostały spalone pożarze w 1587 roku, istniała również kontynuacja Czerwonej Księgi obejmująca lata od 1771 do 1774 r.

Profesor Antoni Barciak był jednym z redaktorów opracowujących historyczną księgę. Książka pt. Protokolarz albo Czerwona Księga Mysłowic została wydana w 2002 roku przez Urząd Miasta Mysłowice.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe