Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Z Mysłowic do Santiago de Compostela

  • 6.03.2018, 11:13
  • mat. nadesłany
Z Mysłowic do Santiago de Compostela
Jak się przygotować do wyprawy, co ze sobą zabrać, aby plecak był jak najlżejszy i jak wygląda camino? – takie i inne pytania stawiano podczas spotkania o wyprawie szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela, które odbyło się w Filii nr 11 przy u. Mikołowskiej 40.

O swoich przeżyciach z tej niezwykłej drogi życia opowiadała grupa pielgrzymów, która przeszła trasę z Leon – Szlakiem Francuskim i z Porto – Szlakiem Centralnym.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Miejscem docelowym pielgrzymki było wybrzeże Oceanu Atlantyckiego - miejscowość Fisterra (łac. finis terrae - koniec ziemi). W starożytności i średniowieczu uważano Fisterrę za prawdziwy koniec świata, poza którym ciągnie się już tylko straszne, nieprzebyte morze. Tradycyjnie, po dotarciu tutaj, palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba – muszla.

Spotkaniu w bibliotece towarzyszyła wystawa, na której prezentowano przedmioty niezbędne dla każdego pielgrzyma oraz literaturę przygotowującą uczestnika do przejścia camino. Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali zakładkę z muszlą pielgrzyma, która jednocześnie jest zaproszeniem do odwiedzin świętego miejsca. Wszystkim życzymy odwagi i Buen Camino.

mat. nadesłany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe