Niedziela, 27.05.2018, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Negocjacje z GPW w sprawie przejęcia MPWiK zostały zawieszone

Negocjacje z GPW w sprawie przejęcia MPWiK zostały zawieszone Prezes zarządu GPW Łukasz Czopik podczas spotkania w radnymi i władzami Mysłowic (fot. arch)
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach poinformowało, że rozmowy z władzami Mysłowic w sprawie wykupu udziałów w mysłowickiej spółce wodociągowej zostały zawieszone. Powodem takiej decyzji, jak wyjaśnia GPW, jest "napastliwa kampania oszczerstw, kłamstw i inwektyw".

8 marca Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA wydało komunikat, którego treść zamieszczamy poniżej:

 

Rozmowy o zaangażowaniu Spółki w mysłowickie wodociągi zostały zawieszone, zapowiedziano możliwość powrotu do negocjacji po określeniu jednoznacznej woli władz Miasta co do intencji i celu współpracy z GPW.

Od siedmiu miesięcy zespoły negocjacyjne reprezentujące Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA oraz Urząd Miasta w Mysłowicach prowadziły w tamtejszym ratuszu rozmowy na temat zakupu przez GPW udziałów kapitałowych w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach.

Operacja ta miała w konsekwencji doprowadzić do znacznego zaangażowania finansowego GPW w celu wsparcia prac służących zmniejszeniu zadłużenia oraz poważnej restrukturyzacji miejskiej spółki wodociągowej. Umożliwiłoby to przeprowadzenie gruntownej i niezbędnej modernizacji miejskiej sieci wodociągowo kanalizacyjnej, a przede wszystkim prowadziło do zagwarantowania ustabilizowanej na dłuższy czas, społecznie akceptowalnej, ceny wody dla mieszkańców miasta.

W tym czasie jednak Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w lokalnych mediach oraz na forum Rady Miasta stało się obiektem napastliwej kampanii oszczerstw, kłamstw i inwektyw. Publicznie szkalowano GPW jako spółkę zamierzającą dokonać „wrogiego” przejęcia majątku gminnego.

Seria szczególnie napastliwych tekstów ukazywała się cyklicznie na łamach portalu „Mysłowice.Net”, gdzie określono planowaną transakcję jako wręcz godne potępienia szabrowanie gminnym majątkiem. Pod tymi artykułami podpisywał się radny miejski Dariusz Wojtowicz. Choć jako reprezentant samorządu uczestniczył on w kilku spotkaniach negocjacyjnych, teraz publicznie oskarżył je jako polityczno-biznesową ustawkę, za którą – jego zdaniem - w cenie wody i ścieków mieliby zapłacić mysłowiczanie.

Podobne insynuacje i fałszywe oskarżenia o złą wolę i „niejasne interesy GPW” radny Dariusz Wójtowicz oraz sekundujący mu radni formułowali podczas ostatnich posiedzeń komisji branżowych i Rady Miasta.

W tej sytuacji, kierując się obroną dobrego imienia Spółki oraz grupy kapitałowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA, podjęto decyzję o natychmiastowym zawieszeniu rozmów. Zapowiedziano możliwość powrotu do negocjacji po jednoznacznym określeniu woli władz Miasta co do intencji i celu współpracy z GPW.

redakcja gazety
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ebi
ebi 13.03.2018, 09:19
Z tego co pamiętom MPWiK powstał przed Lasokiem. Nie administrował siecią wodociągową bo ta była własnością RPWiK. Za to rozpoczęto budowę kanalizacji któro była wykonana niezbyt szczęśliwie. Tu tkwi fundamentalny błąd. Potem przejęto sieci które były w fatalnym stanie.
Max Binczyk
Max Binczyk 12.03.2018, 20:51
Jak czytam te komentarze to na niscy Państwa Radnych i Prezydenta nigdy już nie miałbym odwagi startować w wyborach. Nie miałbym odwagi bo zawiodłem mieszkańców. Włodarze miasta myślą jakby tutaj coś jeszcze ugrać dla siebie, najlepiej wychodzi im jednak świętowanie, odsłanianie tablic, nominacje do rożnego rodzaju wyróżnień. Praca Prezydenta nie polega tylko na przecinaniu wstęg. To ciężka robota dla dobra Miasra i obywateli. Wstyd się przyznać, ze jest się z Mysłowic.
Waldek
Waldek 12.03.2018, 08:18
Widać, ze miasto nie chce ratować upadłej finansowo spółki. Miejscowe interesy góra nad przyszłością spółki. Jak można być tak nieodpowiedzialny. Można - wtedy, kiedy temat dotyczy mienia niczyjego, w rozumieniu decydentów państwowego lub samorządowego. Kilka posadek miasto straciłoby w MPWiK. Gdzie pracowaliby swoi?. Żenada - jedyne na co stać miasto, to wydać oświadczenie. Wyborcy Was rozlicza.
Adam Brzezinka
Adam Brzezinka 11.03.2018, 19:58
Bardzo dobrze! Najwyższy czas zrobić porządek w tej studni bez dna. To firma która skupia tylko znajomków lasoka i jego ekipy. W dodatku Platforma Obywatelska z Królem na czele chce cichaczem zarobić na tym interesie. Dobrzy fachowcy już dawno poszli z tamtąd bo wiedzieli w jakim szambie nurkują.
mystek
mystek 10.03.2018, 12:10
Aż przeczytałam ten kretyński tekst naszego uczonego radnego na jego portalu. Pora może zapytać go publicznie jaką on ma receptę na uratowanie tej spółki. GPW - obce, a metropolia do której weszliśmy i od której wzięliśmy kasę na kolejne przeżarcie to już nie? Od takich jak Lasok, Wójtowicz i wielu innych naszych włodarzy miasta miejski majątek trzeba pilnie chronić, bo go przeżrecie z kretesem. Jak panienka była rzecznikiem spółki to było spoko? co panie radny? Pokaż pan swoją skuteczność w ratowaniu sosnowieckiej spółdzielni mieszkaniowej z której żyjesz. Jeśli tylko potrafisz panie radny, to może pogadamy.
ja
ja 10.03.2018, 11:57
Najpierw doprowadził wspólnie z Osyrą do bankructwa wodociągów, a teraz pewnie chciałby by upadły. Bo trzeba być debilem by liczyć na cudowne ozdrowienie w tej spółce. Cena wody już musi wzrosnąć o 25 % co i tak nie wystarczy na pokrycie 20 mln zł do spłaty rocznie jakie nas czeka. Miasto też bankrut, to co panie radny może my mieszkańcy będziemy dokładać do waszej głupoty i braku wiedzy? A podobno szykuje się pan na prezydenta. To może na początek do szkoły.
życzliwy
życzliwy 9.03.2018, 19:56
Ja na miejscu GPW dał bym sobie spokój niech radzą sobie sami nie warto
Zniesmaczona
Zniesmaczona 9.03.2018, 12:43
To miasto zatopi się samo, ta lokalna solidarność, uznanie dla własnego brudu, smrodu, bałaganu .... gratuluję. Mamy XXI wiek, a w Mysłowicach wczesny PRL albo i gorzej.
Czasami mam wrażenie, że niektórzy wogóle nie widzieli innego świata, nie zdają sobie sprawy że świat poszedł do przodu, że chodzi się po równych chodnikach, jeździ prostymi drogami (bez dziur) i oddycha w miarę czystym powietrzem, a infrastruktura budynków użyteczności publicznej służy mieszkańcom a nie stanowi pomnik minionych lat, swoisty "zabytek" zmurszały i sypiący się ......
Roland Przywara
Roland Przywara 8.03.2018, 15:56
Pan Dariusz Wójtowicz teraz ,, broni "wytrwale Mysłowickie Wodociągi jakby zapomniał , że był przewodniczącym Radnych popierających Grzegorza Osyrę i wspólnie niedoszacowali wymianę Kanalizacji na prawie 100 mln pln . Nie zrobiono tego też sensownie tzn z jednoczesną wymianą wodociągów i kanalizacją deszczową . Pchanie zaś wszystkich nieczystości przepompowniami w nejwyższy punkt miasta do oczyszczalni w Sosnowcu to mistrzostwo bezsensu !!! . Można było w Brzezince czy Kosztowach wybudować oczyszczalnię i min 80 % nieczystości puszczać grawitacyjnie . Rządy Grzegorza Osyry i Dariusza Wójtowicza jeszcze długo Mysłowicom czkawką będą się odbijać .Przypomnę , że Mysłowice dostały 25% Unijnego dofinansowania i te same ulice trzeba teraz rozkopywać w celu wymiany wodociągów i budowy kanalizacji deszczowej , gdy miasta ościenne robiły remonty całościowe z ,,głową" i miały 60-80% Unijnego dofinansowania. Nie wiem dlaczego pan Wójtowicz prowadzi działania torpedujące , które nogą doprowadzić do znaczącego wzrostu kosztów wody i ścieków dla mieszkańców , a miasto dalej będzie się zadłużać . Klasyk kiedyś powiedział ,,miał Pan szansę , żeby milczeć " Szkoda , że Pan z tej szansy nie skorzystał .
Jacek
Jacek 8.03.2018, 14:24
Panie Wójtowicz pana ambicja polityczna kłamstwa w gazetkach i śmiesznej stronie myslowice.net są żenujące nie da się pana słuchać a co dopiero czytać tych śmiesznych bzdur.
Nemo
Nemo 8.03.2018, 13:42
Przez ostatnie 7 lat fatalnie zarządzano ta miejską spółką przy.......akceptacji właściciela i..... teraz mamy tego efekty!!!
Firma ,która powinna przynosić zyski jest ....bankrutem!!! Może by tak w końcu rozliczyć winnych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zainteresowany
zainteresowany 9.03.2018, 09:25
Proponuję przyjrzeć się stawkom za wodę i ścieki od początku istnienia spółki i zacząć rozliczanie od radnych.
jan nowak
jan nowak 8.03.2018, 11:56
brawo panie radny , utop to miasto przez swoje ambicje polityczne

Pozostałe