Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Będzie nocna prohibicja w Mysłowicach?

  • 29.03.2018, 18:07 (aktualizacja 29.03.2018 18:57)
Będzie nocna prohibicja w Mysłowicach? Pixabay
Czy w Mysłowicach wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach po godz. 22.00? Ostatecznie zdecyduje o tym rada miasta, ale urzędnicy pracują nad zmianami w miejscowych przepisach, które takie ograniczenie przewidują.

Możliwość wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu dała samorządom znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia te mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00 i obejmować teren gminy lub też poszczególnych jednostek pomocniczych gminy – w przypadku Mysłowic są to dzielnice.

O tym, że mysłowiccy urzędnicy pracują nad wprowadzeniem takich zmian, poinformował w miniony poniedziałek wiceprezydent Grzegorz Brzoska podczas spotkania z mieszkańcami w dzielnicy Centrum. Temat został wywołany przez jedną z mieszkanek Rymery, która skarżyła się na uciążliwości związane z wieczorną klientelą jednego z tamtejszych sklepów monopolowych. Informacje te potwierdza Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice: - W związku z nowelizacją ustawy, na mocy której wprowadzona została m.in. możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu oraz szerszy, generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, w Mysłowicach opracowywany jest projekt uchwały zmieniający dotychczasowe regulacje. Jednym z założeń jest wprowadzenie zapisu ograniczenia sprzedaży w godzinach nocnych (22.00 – 6.00).

Znowelizowana ustawa zezwala także samorządom na ustalenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu odrębnie dla poszczególnych dzielnic. Na takim ograniczeniu zależało szczególnie mieszkańcom dzielnicy Piasek, którzy borykają się z problemami patologicznych, nadużywających alkoholu mieszkańców. - Ze względu na zwiększone zjawisko problematyki alkoholowej w poszczególnych rejonach miasta, analizowane będzie optymalne wykorzystanie tych możliwości – odpowiada Joanna Frysztacka na pytanie o to, czy Mysłowice skorzystają z furtki otwartej przez ustawodawcę.

Projekt uchwały jest w opracowaniu i prawdopodobnie będzie głosowany przez radę miasta w czerwcu br. Zanim trafi na sesję, zostanie zaopiniowany przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia. - A także przez poszczególne rady dzielnic, od których liczymy uzyskać konkretne wnioski, uwzględniające głosy różnych grup społecznych, mieszkańców, przedsiębiorców. Rozważamy także przeprowadzenie konsultacji społecznych – dodaje Frysztacka.

Zbigniew Zduniak, członek Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Trzeźwościowo-Abstynenckiego „Wsparcie”, ma jednoznaczne zdanie na ten temat: - Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy powinien zostać wprowadzony. Jeżeli ktoś chce się zaopatrzyć w alkohol, może to zrobić za dnia. Zduniak zwraca także uwagę, że miasto powinno przede wszystkim wzmocnić kontrole przedsiębiorców pod kątem przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i uregulować kwestię usytuowania barów i sklepów z alkoholem w sąsiedztwie np. placówek oświatowych.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe