Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

W Mysłowicach ma powstać osiedle kontenerów socjalnych. Tylko gdzie?

  • 5.04.2018, 09:34 (aktualizacja 05.04.2018 09:49)
W Mysłowicach ma powstać osiedle kontenerów socjalnych. Tylko gdzie? Wizja na terenach przy ul. Strażackiej (fot. Facebook Wiesław Tomanek)
26 marca odbyła się wizja lokalna Zespołu ds. ustalenia lokalizacji lokali socjalnych modułowych. To kolejna już próba znalezienia miejsca, w którym mogłoby stanąć osiedle kontenerów dla eksmitowanych najemców mieszkań komunalnych.

O zakupie takich kontenerów w Mysłowicach mówi się od kilku lat. Do tego typu domków miałyby trafić osoby zajmujące mieszkania komunalne, które mają wyroki eksmisyjne bez prawa do lokalu socjalnego. Chodzi o samotnych mężczyzn, tych najbardziej uciążliwych, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie sąsiadom. Gmina nie może eksmitować takich osoby na bruk, musi im zapewnić pomieszczenia tymczasowe na nie więcej niż 6 miesięcy. A takich pomieszczeń w naszym mieście brakuje.

Osiedla kontenerów to pomysł, który budzi kontrowersje. Przeciwnicy mówią o tworzeniu gett biedy i patologi. Rok temu prezydent Lasok powołał Zespół ds. ustalenia lokalizacji lokali socjalnych modułowych w mieście Mysłowice. Jego wiceprzewodniczącym został radny Wiesław Tomanek. Zdaniem radnego, budowa osiedla kontenerów to dobry sposób na odzyskanie komunalnych mieszkań. W Mysłowicach 97 mieszkańców ma orzeczony wyrok eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego, ale z braku pomieszczeń tymczasowych ciągle zajmują swoje M, niejednokrotnie je dewastują i doprowadzają do tragicznego stanu.

Kontrowersyjna jest nie tylko kwestia samego stworzenia takiego osiedla, ale i jego lokalizacja. Wiesław Tomanek w przeszłości wskazywał już tereny m.in. przy ul. Katowickiej, teraz zaproponował działki za noclegownią przy ul. Strażackiej, gdzie 26 marca przeprowadzono wizję. Z powodów własnościowych nieruchomość nie może być jednak brana pod uwagę pod tego typu inwestycję. - Teren jest współwłasnością Skarbu Państwa i osób prywatnych – wyjaśnia Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice. Członkowie zespołu przyjrzeli się również innej działce przy ul. Strażackiej, za komendą straży miejskiej (wcześniej PSP). Jak mówi radny Tomanek, mogłoby się tam zmieścić 10 kontenerów, lub 20 piętrowych. Teren jest uzbrojony i sąsiaduje bezpośrednio ze strażą miejską, co jest dodatkowa zaletą. Jednak, jak wyjaśnia Joanna Frysztacka, jest to działka należąca do Skarbu Państwa w trwałym zarządzie Państwowej Straży Pożarnej, którą miasto nie ma możliwości dysponować. - Nadal są sprawdzane możliwości np. wydzielenia terenu na tej działce – dodaje rzecznik prasowy urzędu.

W najbliższych tygodniach wiceprezydent Bartłomiej Gruchlik, który przewodniczy zespołowi, ma razem z naczelnikiem Wydziału Komunalnego Tadeuszem Witańskim pojechać do Sosnowca, aby przyjrzeć się jak u naszych sąsiadów funkcjonuje osiedle kontenerów socjalnych.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kępka
kępka 7.04.2018, 09:00
Jasne, budujmy kurde slumsy. Mało tego mamy ??? To najprostsze. Całe to platformiano-lasokowe tałatajstwo nie potrafi wymyśleć tego jak ludziom pomóc tylko najlepiej kontenery!! A może od razu do klatek ????
szwagier
szwagier 6.04.2018, 19:36
proponuje Brzezinke
mc
mc 5.04.2018, 14:16
Po co ich trzymać w centrum? Nie lepiej jakieś pola z dala od miasta?

Pozostałe