Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Kreatywny Dzień Wagarowicza w Szkole Podstawowej nr 10

  • 5.04.2018, 12:38
  • mat. nadesłany
Kreatywny Dzień Wagarowicza w Szkole Podstawowej nr 10
21 marca w sali widowiskowej MOK w Brzezince uczniowie ostatnich już roczników Gimnazjum nr 4 oraz klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 10 prezentowali swoje teatralne, muzyczne i recytatorskie talenty w ramach organizowanego co roku Festiwalu Młodych Talentów.

Celem Festiwalu, którego pomysłodawcą i organizatorem od 19 lat jest Barbara Borek–Witkowska, jest prezentacja i promocja utalentowanej artystycznie młodzieży, niestereotypowe utrwalanie wiedzy z najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej oraz rozwijanie kreatywnych postaw uczniów. Występujący uczą się także autoprezentacji, która na pewno przyda się im w dorosłym życiu, ale jest to też sposób na uniknięcie wagarów, gdyż impreza ta od zawsze cieszy się wśród uczniów wielką popularnością. W tym roku w organizację festiwalu włączyła się młoda polonistka Magdalena Pastuszka.

Hasło festiwalu brzmiało „Lekturowy zawrót głowy”. Uczniowie klas siódmych wystawiali ballady Adama Mickiewicza, klasy drugie gimnazjum wybrane fragmenty „Zemsty” Fredry, a klasy trzecie „Emigrantów” Mrożka oraz „Skąpca” Moliera. Talentem wokalnym popisywała się Liliana Niemczyk z klasy 2a. Gimnazjaliści i siódmoklasiści pod opieką wychowawców i polonistów w twórczy sposób adaptowali klasykę. Najciekawszym przedstawieniem okazał się niezwykle zabawnie wystawiony przez klasę IIIb „Skąpiec”, w rolę którego wcielił się Maksymilian Idziak. Przedstawienie zachwyciło oryginalną adaptacją utworu, grą aktorską i strojami. Widownia doceniła także wielki talent aktorski Michała Wojtasia, Bartka Sorka, Darka Koźlika, którzy bardzo dobrze odegrali role polskich emigrantów stworzone przez Sławomira Mrożka. Ich występ oraz rola Cześnika w adaptacji Marty Rylskiej wzbudził aplauz publiczności. Uczniowie klas trzecich z wielką swobodą i odwagą prezentowali się na scenie, ale wszyscy występujący włącznie z konferansjerami (Asią Rak i Robertem Knapikiem) wykazali się olbrzymim zaangażowaniem i pomysłowością.

Komisja oceniająca (Barbara Bednarczyk, Marzena Gąsiorek i Barbara Anforowicz - Niklik) miała trudne zadanie, gdyż poziom występów był bardzo wyrównany, a główna nagroda jedna. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IIIb, specjalne wyróżnienie otrzymała Marta Rylska, a zespoły teatralne klas trzecich będą reprezentować szkołę na Festiwalu Młodzieży Szkolonej. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał w nagrodę materiały piśmiennicze, natomiast zwycięzca dodatkowo nagrodę pieniężną. W tym miejscu warto podziękować firmie Purus, która hojnie sponsoruje festiwal od 2000 roku.

Na zakończenie imprezy uczniowie obejrzeli film o historii Mysłowic w związku z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki współpracy z MOK możliwe jest prawdziwe święto teatru, i choć trwa tylko trzy godziny, a potem trzeba znów wrócić na lekcje, to uczniowie długo jeszcze żyją swoimi rolami i występami.

W Dzień Wagarowicza na Festiwalu Młodych Talentów w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi nikt się nie nudził. Można więc bawiąc, uczyć się, ale potrzeba olbrzymiego zaangażowania i kreatywności. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku XX jubileuszowy Festiwal będzie równie udany.

mat. nadesłany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe