Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Mysłowiczanki finalistkami konkursu „Silesia incognita”

  • 9.04.2018, 15:19
  • Mirella Dąbek
Mysłowiczanki finalistkami konkursu „Silesia incognita”
Dwie uczennice z mysłowickiej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego – Julia Bryja i Dominika Żyła dotarły do finału III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”, który odbył się 6 kwietnia na Stadionie Miejskim w Tychach.

Mysłowiczanki rywalizowały z drużynami z Katowic, Bytomia, Tychów, Bojszów i Bierunia. Ostatecznie po finale, stojącym na bardzo wysokim poziomie, zajęły V miejsce. Uczennice do konkursu przygotowywała nauczycielka historii - Anna Ciach. Śmiało można powiedzieć, że dla Julii i Dominiki historia Śląska nie jest „incognita” (nieznana), a wręcz przeciwnie – bardzo „cognita”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorem konkursu były tyskie placówki - Szkoła Podstawowa nr 37 i Muzeum Miejskie. Patronat merytoryczny objął Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Pomysłodawcą konkursu jest Marcin Melon – nauczyciel – anglista, autor powieści kryminalnych w ślōnskij gŏdce, a przede wszystkim wielki propagator edukacji regionalnej. W tegorocznym konkursie wzięło udział aż 45 dwuosobowych drużyn, m. in. z Mysłowic, Imielina, Bytomia, Chorzowa, Świętochłowic, Zabrza, Lysek, Tychów, Katowic i Bojszów. Każda z nich musiała przygotować kilkuminutową prezentację dotyczącą ciekawej postaci, miejsca czy wydarzenia związanego z naszym regionem. Obok tak popularnych tematów, jak: zamek w Pławniowicach, Pszczynie, Karl Godulla, Johanna von Schaffgotsch, Henryk Mikołaj Górecki, Joseph von Eichendorff, Jadwiga Śląska, księżna Daisy, Gerard Cieślik czy szlak drewnianych kościołów na Śląsku, nie zabrakło oryginalnych prac dotyczących pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich, osiedla Zandka w Zabrzu czy Klausa Hegenscheidta.

Mysłowiczanki przygotowały prezentację „Konferencja Katowicka” – o spotkaniu w listopadzie 1884 roku, w Katowicach, delegatów Ruchu Miłośników Syjonu, na którym podjęto decyzję o założeniu nowych osad żydowskich w Palestynie. Uczennice korzystały nie tylko z publikacji książkowych czy internetowych, ale również spotkały się z przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach – Włodzimierzem Kacem.

Do piątkowego etapu konkursu, który składał się z kilku części, zakwalifikowało się 30 drużyn. W części pisemnej uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Piastach śląskich, rodach arystokratycznych, noblistach, wynalazcach, pisarzach, poetach, sportowcach i przemysłowcach. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 drużyn. Każda z nich musiała omówić prezentację przysłaną na konkurs, a także odpowiedzieć na kilka, wylosowanych przez jurorów, pytań. Okazało się, że po ostatniej rundzie pytań aż cztery drużyny – z Katowic, Bytomia, Tychów i Bojszów – uzyskały taką samą liczbę punktów. Konieczna zatem była dogrywka. Trwała ona ponad 20 minut, bo wiedza dziewczyn była niesamowita. Jako pierwsze z rywalizacji opadły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Tychów, które na pytanie – jak w XVIII wieku nazywano Śląsk, zamiast „pruska Anglia”, stwierdziły, że „nowa Anglia”. Ten błąd kosztował je miejsce na podium i ostatecznie zajęły czwartą lokatę. Gimnazjalistki z Bojszów źle odpowiedziały, gdzie znajduje się kopalnia nazwana na cześć Guido Henckla von Donnersmarcka i tym samym zakończyły rywalizację na trzecim miejscu. Do walki o tytuł najlepszej drużyny stanęły uczennice z Bytomia (Szkoła Podstawowa nr 16) i Katowic (Szkoła Podstawowa nr 44). Po kilku pytaniach te ostanie pomyliły kolejność imion Daisy, czyli Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless. W nagrodę bytomianki - Marcelina Szulc i Agata Bąk wraz z nauczycielką Aleksandrą Jasicką pojadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego, którą ufundował europoseł Marek Plura.

Mirella Dąbek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe