Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Historia firm budowlanych w Mysłowicach

  • 14.04.2018, 08:59
  • Dariusz Falecki
Historia firm budowlanych w Mysłowicach Nieistniejąca willa Ernsta Knauta przy obecnej ul. Oświęcimskiej. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Miasta Mysłowice
Firmy budowlane są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarki miejskiej. Właściciele największych z nich byli osobami znanymi i cieszącymi się uznaniem.

Właścicielem dużej firmy budowlanej był na przełomie XIX i XX w. Anton Krafczyk - z zawodu mistrz murarski. Mieszkał przy Synagogenstraße 20, obecnie Plac Mieroszewskich. Działalnością budowlaną zajmował się Ernst Knaut, mieszkał w willi przy ówczesnej Kronprinzenzstraße 14 (Oświęcimska). Willa nie istnieje, stała w sąsiedztwie dzisiejszego przystanku autobusowego w kierunku Słupnej i Brzęczkowic. Przed pierwszą wojną światową ślusarstwem budowlanym zajmował się Max Kluge. Siedziba jego firmy znajdowała się przy ul. Bytomskiej 20. Oferował wykonanie balkonów, krat, witryn sklepowych, schodów, poręczy i ogrodzeń. W okresie międzywojennym otworzył warsztat i sklep przy ul. Parkowej (nieistniejąca ulica w sąsiedztwie pl. Mieroszewskich). W warsztacie naprawiał też maszyny rolnicze. Sklep detaliczny z materiałami budowlanym, narzędziami i meblami prowadził Julius Mondry.

Stosunkowo duża ilość przedsiębiorstw budowlanych działała w okresie międzywojennym. Do uznanych w tej branży należał budowniczy Alojzy Golasowski. Siedziba przedsiębiorstwa mieściła się przy ul. Krakowskiej 12. A. Golasowski był właścicielem cegielni parowej znajdującej się w sąsiedztwie Bauvereinu. Ponadto oferował w detalu i hurcie dachówkę wyprodukowaną przez fabrykę dachówek w Krakowie-Płaszowie.

Działalność w dziedzinie budowlanej prowadził w okresie międzywojennym inżynier Robert Koehler. Był właścicielem przedsiębiorstwa robót inżynieryjno-budowlanych z siedzibą przy ul. Zachęty 13. Oferował wykonywanie projektów technicznych, budynków mieszkalnych, kolonii robotniczych, fabryk i gmachów użyteczności publicznej. Prowadził roboty drogowe oraz jako podwykonawca prac budowlanych przy kolei.

W latach 30. XX w. funkcjonowała w Mysłowicach fabryka (wytwórnia) betonu. Jej właścicielem byli Maksymilian Słaby i spółka. Sklep firmowy znajdował się przy ul. Krakowskiej. Oferował rury kanalizacyjne, płyty chodnikowe, posadzkę cementową, słupy betonowe i kostkę brukową. M. Słaby był rzeczoznawcą budowlanym zaprzysiężonym przez sąd w Mysłowicach. Właścicielem przedsiębiorstwa budowlanego był Gerchard Józefus. Specjalizował się w robotach betonowych, wykonywał również projekty i kosztorysy. Oferował usługi budowlane naziemne i podziemne, siedziba jego firmy mieściła się przy ul. Krakowskiej 32. Działalnością budowlaną zajmował się jeszcze Wincenty Królik, z siedzibą firmy przy ul. Polnej 10. W. Królik specjalizował się w stolarce budowlanej i robotach ziemnych. Firmę budowlaną z siedzibą przy ul. Bytomskiej 10 prowadził Franciszek Brańka. Henryk Dietz był właścicielem stolarni meblowo-budowlanej przy ul. Bytomskiej 11. Właścicielami firmy budowlanej „Spójnia”, z siedzibą przy ul Krakowskiej, byli S. Dawidowicz i J. Zorn.

Dariusz Falecki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe