Środa, 20.02.2019, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Dzieci zdecydowały i przy szkole na Janowie powstanie ogród

  • 26.04.2018, 11:02 (aktualizacja 26.04.2018 11:20)
Dzieci zdecydowały i przy szkole na Janowie powstanie ogród
Na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 na Janowie powstaje szkolny ogród. Zdecydowały o tym same dzieci w głosowaniu, jakie odbyło się w ramach pierwszego dziecięcego budżetu obywatelskiego.

Inicjatorem zorganizowania w janowskiej podstawówce dziecięcego budżetu obywatelskiego był Rafał Słabosz, przewodniczący rady rodziców. - Wspólną decyzją przeznaczyliśmy z radą rodziców 5 tys. zł na pomysł, który przedstawią dzieci – mówi Rafał Słabosz. Cała kwota pochodzi z dobrowolnych składek rodziców.

Później każda klasa przedstawiła swój pomysł, który chciałby zrealizować z dziecięcego budżetu. - Większość dotyczyła zagospodarowania terenu przyszkolnego, to pokazuje jak ważna jest przestrzeń dla dzieci, ta, w której się uczą, w której przebywają – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia. Spośród wszystkich zgłoszonych, rada rodziców wybrała trzy. Pierwszą propozycją było utworzenie szkolnego ogrodu, w którym można by uprawiać rośliny, uczyć się poprzez zabawę, ale także organizować spotkania integracyjne przy ognisku. Druga polegała na zagospodarowaniu szkolnych wnętrz w gry korytarzowe, trzeci pomysł to zakup pomocy dydaktycznych. Następnie odbyło się głosowanie, w którym – ku zaskoczeniu rodziców – wygrał ogród. Teraz nie pozostało im nic innego, jak tylko wykonać wolę pociech.

Do zespołowej pracy rodzice zabrali się w ubiegłą sobotę, wspierani przez dyrekcje „Trójki”. W ruch poszły taczki, łopaty i widły. Nad tym, aby wykonanie nie odbiegało od projektu koncepcyjnego, czuwała jedna z mam - jego autorka. - Dzieci przede wszystkim chciały mieć grządki, uprawiać rośliny, więc projekt skupił się na tym, aby im takie miejsce znaleźć. Oprócz tego chcieliśmy, aby ogród miał wartość estetyczną, więc powstaje także rabata dekoracyjna – opowiada Agnieszka Dewera-Bryk. Poza rabatami i grządkami zaplanowany jest plac, na którym będą się mogły odbywać lekcje w plenerze. Na środku placu namalowane zostaną kierunki świata, może uda się także skonstruować zegar słoneczny. Dopełnieniem będzie ministacja meteorologiczna. W ogrodzie przewidziano także miejsce na ognisko. Dodajmy jeszcze, że rabaty będą obsadzone roślinami miododajnymi, a Agnieszka Dewera-Bryk pomyślała także o zbudowaniu domków dla owadów.

Rodziców czeka teraz ogrom pracy, rozłożonej na wiele tygodni i miesięcy. Ale czegóż się nie robi dla dzieci.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe