Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

CMP na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka

  • 7.05.2018, 14:13
  • DF
CMP na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka
Centralne Muzeum Pożarnictwa brało udział 5 maja br. w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka w Warszawie. Uroczystość uświetniły zabytkowe samochody pożarnicze z mysłowickiego muzeum.

Mac z 1947 r. ustawiony został na Placu Teatralnym w grupie kilkunastu innych historycznych samochodów z całej Polski. Pojazdy te były udostępnione publiczności, która z najbliższej odległości oglądać mogła dorobek polskiej i zagranicznej myśli technicznej w dziedzinie pożarnictwa. Pojazdy wzięły następnie udział w paradzie ulicami Warszawy.

Muzealny Federal ustawiony został na Placu Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości. Federala oglądać mogła kilkutysięczna widownia zgromadzona na Placu Piłsudskiego. Podczas uroczystości przemówienie do zgromadzonych wygłosił gen. brygadier Leszek Suski – Komendant Główny PSP, Prezydent RP Andrzej Duda, który objął centralne obchody honorowym patronatem i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Wszyscy podkreślali ofiarność strażackiej służby oraz wkład strażaków w odzyskanie niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wręczał w asyście szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego nominacje generalskie trzem oficerom PSP oraz odznaczenia państwowe wyróżniającym się funkcjonariuszom. Tego dnia 319 strażaków otrzymało nominacje na pierwszy stopień oficerski.

Trzecim akcentem ze strony CMP było stoisko muzealne ustawione w Ogrodzie Saskim, gdzie do wieczora odbywał się strażacki piknik. Muzeum zaprezentowało wystawę o udziale strażaków w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Plansze informowały o czynnym zaangażowaniu i walce strażaków w latach 1914-1921 we wszystkich regionach Polski. Zaprezentowano także wykaz najstarszych jednostek w kraju. Na stoisku wystawiono zabytkowe hełmy, sygnałówkę i materiały reklamowe. Wystawa wzbudzała zainteresowanie dorosłych, natomiast dzieci fascynowały się historycznymi hełmami. Tego dnia stoisko muzealne odwiedziło ok 1,5 tys. osób.

DF
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe