Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Będzie nowy wniosek taryfowy

  • 16.05.2018, 16:24
Będzie nowy wniosek taryfowy Pixabay
Wody Polskie odmówiły zatwierdzenia złożonego przez MPWiK wniosku taryfowego, który ustala stawki za wodę i ścieki na okres najbliższych trzech lat. Decyzja odmowna wydana została 7 maja br. Mysłowickie wodociągi są jednym z co najmniej 400 wnioskodawców, którym odmówiono zatwierdzenia złożonego wniosku taryfowego. 15 maja zarząd wodociągowej spółki złożył nowy poprawiony wniosek.

W odrzuconym wniosku Wody Polskie zakwestionowały przede wszystkim objęcie planem taryfowym spłatę obligacji, do których spółka będzie zobowiązana od lipca 2019 r. Oznacza to, że nowe stawki taryfowe zostały obniżone w stosunku do pierwotnie złożonego projektu taryfy głównie o ten składnik planu taryfowego.


 

Problemowe obligacje

- W trakcie prowadzonych rozmów w siedzibie śląskiego oddziału Wód Polskich w Gliwicach poinformowano nas, że emisja obligacji nie była bezpośrednio związana z finansowaniem działalności podstawowej spółki, stąd finansowanie ich spłaty nie powinno znaleźć się w taryfie. Urzędnicy Wód Polskich kwestionowali też wysokość wzrostu stawek w stosunku do stawek taryfowych dziś obowiązujących, dają do zrozumienia, że proponowane wzrosty są kwestionowane przez mysłowicką społeczność – poinformował nas Przemysław Gardoń, wiceprezes zarządu spółki. Z publikowanych zaś w mediach społecznościowych informacji wiadomo, że urzędników Wód Polskich odwiedzili miejscy radni publicznie kwestionujący nie tylko wysokość stawek, ale i wszelkie plany naprawy wodociągowej spółki.


 

Odwołań jednak nie będzie

Jak twierdzi wiceprezes wodociągów, choć nie podziela argumentów Wód Polskich, spółce zostało niewiele czasu na przygotowanie wdrożenia nowej taryfy. Mało tego. Nowa taryfa została odchudzona nie tylko o spłaty obligacji. Zmniejszona została też planowana marża zysku z 1 procenta do 0,5 w każdym z trzech lat obowiązywania taryfy. Wszystko po to, by pokazać dobrą wolę i przekonać radnych o współdziałaniu spółki w ponoszeniu ciężarów jej naprawy, usłyszeliśmy.

Taryfa powinna wejść w życie 11 czerwca br. By tak się stało, wodociągi do tego czasu muszą otrzymać od Wód Polskich decyzję zatwierdzającą nową taryfę oraz przekonać radnych do uchwalenia dopłat miasta do nowych stawek w takiej wysokości, by mieszkańcom zagwarantować utrzymanie obecnego poziomu cen za wodę i ścieki.

Stąd ewentualne prowadzenie procedur odwoławczych od wydanej decyzji nie leży w interesie spółki - tłumaczy Gardoń.


 

Stawki niższe o 1 i 2 złote rocznie

Ostateczny łączny poziom nowych stawek taryfowych obniżył się w drugim i trzecim roku obowiązywania taryfy odpowiednio o ok. 2 złote i 1 złoty brutto na metrze kwadratowym. Obniżka zaś łącznych stawek w pierwszym roku wynosi zaledwie kilkanaście groszy na metrze kwadratowym. Powód? To ostatni rok taryfowy bez spłat obligacji trwający od lipca 2018 do czerwca 2019.


 

Mniejsze dopłaty z gminy

Konsekwencją zmian taryfy jest obniżenie przychodów spółki z opłat za wodę i ścieki o niemal 10 milionów złotych w ciągu całych trzech lat obowiązywania nowych taryf. To oznacza także, że o 10 milionów złotych mają szansę zmniejszyć się wydatki gminnego budżetu z tytułu planowanych dopłat z tego tytułu.

Jak spółka poradzi sobie z takim ubytkiem przychodów?

- Już prowadzimy rozmowy z bankiem PKO BP o konwersji obligacji na kredyt – uzasadnia zgodę na obniżenie proponowanych pierwotnie taryf prezes Gardoń. Na spółce ciążą bowiem zobowiązania z tego tytułu na poziomie od 5,6 mln złotych w 2019 roku do 15 milionów rocznie w latach 2022 i 2023. W planach zarządu jest zamysł uzyskania od banku kredytu na co najmniej 15 lat i zgody na prolongatę spłaty uzyskanego kredytu w najbliższych trzech latach taryfowych.

- W tym czasie mamy nadzieję na wprowadzenie do spółki nowego inwestora jakim jest GPW oraz na przeprowadzenie solidnej naprawy spółki – dodaje Gardoń.

Nowa decyzja zatwierdzająca obniżoną wersję taryfową spodziewana jest do końca maja tego roku.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe