Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

„Mieszkanie Plus” też w Mysłowicach

  • 4.06.2018, 17:34
  • gh
„Mieszkanie Plus” też w Mysłowicach
Miasto skorzysta z rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Według propozycji złożonej do Banku Gospodarstwa Krajowego, na terenie przy ul. Wielka Skotnica może zostać wybudowanych 120 mieszkań o powierzchni ok. 50 metrów każde. W tym tygodniu bank złoży w gminie konkretną ofertę na skorzystanie z programu.

Miejscy urzędnicy interesują się programem od końca 2016 r., kiedy to jeszcze nie wszystkie zasady korzystania z programu były jasno ustalone. W grudniu ub. roku rozmowy na temat budowy nabrały szybkiego tempa. Na bazie koncepcji przygotowanej przez mysłowicki Śląski TBS na zabudowę terenu przy ul. Wielka Skotnica (tuż za budynkiem „Meksyku”), miasto przygotowało niezbędną dokumentację, na podstawie której BGK, a właściwie jego spółka BGK Nieruchomości, ustali, czy zainteresowana jest budową. Podczas ostatnie wizyty w banku wiceprezydenta Bartłomieja Gruchlika oraz naczelnika wydziału komunalnego Tadeusza Witańskiego ustalono, że bank przyjął miejską propozycję i w ciągu najbliższego tygodnia złoży gminie szczegółową ofertę budowy mieszkań.

- Podczas wizyty pracownicy banku przedstawili nam dwa warianty, według których możliwe jest użytkowanie mieszkań zbudowanych w ramach programu – mówi Tadeusz Witański.

W obu wariantach BGK sfinansuje w 100 procentach budowę mieszkań poprzez swoją, utworzoną specjalnie w tym celu, municypalną spółkę BGK Nieruchomości. Gmina zaś w obu koncepcjach będzie udziałowcem bankowej spółki poprzez wniesienie do niej wkładu w postaci gruntu przeznaczonego pod budowę.

Oddane do użytku mieszkania przez okres 30 lat administrowane będą przez powstałą spółkę do czasu rozliczenia kapitału spożytkowanego na budowę, a spłacanego z wpłat czynszowych. Spółka czerpać też będzie korzyści z administrowania mieszkaniami. Tu zasiedlenie mieszkań odbywać się ma na zasadzie rynkowej. Wstępnie oszacowany czynsz wynieść ma 18,50 za metr kwadratowy. To co najmniej 900 złotych za miesiąc.

W drugim wariancie gmina może przejąć mieszkania i traktować je jako komunalne. Zasiedlać wg własnych potrzeb i ustalać czynsz także według własnych preferencji. Różnicę w czynszu do wysokości, jaka zapewni spłatę rocznego kredytu zużytego na budowę, będzie musiała dopłacić wówczas z gminnej kasy.

Jakie będą ostateczne koszty budowy mieszkań, oprocentowanie wydanego na budowę kredytu, wysokość czynszu oraz jaki wariant zostanie wybrany, zawierać będzie oferta, którą przygotowuje bank.

 

Obowiązujące stawki czynszowe w złotych w mieszkaniach gminnych:

1,95 za m2 w mieszkaniach socjalnych,

5,60 za m2 w mieszkaniach komunalnych,

8,50 za m2 dla budynkach przy ul. Reja i Brzezińskiej.

gh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe