Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Historia budowy Gimnazjum miejskiego

  • 9.06.2018, 16:55
  • Dariusz Falecki
Historia budowy Gimnazjum miejskiego
W 1900 r. władze miejskie postanowiły o budowie gmachu dla Gimnazjum. Określono wytyczne i rozpisano konkurs na projekt. Nadesłane oferty nie spełniły jednak oczekiwań. Na wiosnę 1901 r. zlecono wykonanie projektu i kosztorysu miejskiemu wydziałowi budowlanemu.

Projekt miejski zyskał akceptację ze strony Ministerstwa Robót Publicznych w Berlinie i Prowincjalnego Kuratorium Szkolnego we Wrocławiu. 7 listopada 1901 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę gmachu. Na lokalizację wybrano pustą działkę przy ratuszu.

Na parterze urządzono pomieszczenia administracyjne, salę z mieszkaniem dla woźnego, niewielką kuchnię, gabinet dyrektora, bibliotekę, pokój nauczycielski i pokój konferencyjny. Na pierwszym i drugim piętrze powstało każdorazowo 7 pomieszczeń wykładowych. Na trzecim piętrze urządzono salę do rysunków i pomieszczenie gospodarcze na przybory malarskie. Obok znajdowała się aula o powierzchni 150 metrów kwadratowych. W głównym oknie auli umieszczono witraż z pruskim orłem. Budynek został podpiwniczony. W piwnicy urządzono miejsce na piec do centralnego ogrzewania i pomieszczenia na opał i narzędzia. Fundamenty budynku wykonano z najlepszej jakości piaskowca. Ściany frontowe wykonano z cegły wypalanej z licem, cegłę sprowadzono z Kłodzka. Podłogę wykonano z 5 cm warstwy betonu, wyłożoną linoleum. Schody wykonano z najlepszej klasy śląskiego granitu. Koszty budowy gmachu wyniosły 168 tys. marek, wyposażenie 24 tys. marek. Łącznie 192 tys. marek. Dla zajęć kultury fizycznej wybudowano salę gimnastyczną z boiskiem przy ówczesnej Gymnasialstraße.

O renomie Gimnazjum świadczyła kadra profesorska: dr Aust, Selle, Warncke, Poetschki, Müller, Posnansky, Aronstein, Hąnsel, Rosenberger, Walz, Rostalski, Borkert, Kneifel, Klaschka, Stohrer, Norden, Frannek. Byli to wykwalifikowani pedagodzy, absolwenci renomowanych uczelni. Gimnazjum posiadało zdecydowanie niemiecki charakter, nauka była płatna. Uczniami byli synowie dobrze usytuowanych mieszkańców Mysłowic i okolic: kupców, urzędników, lekarzy, aptekarzy, pracowników kolei, kadry technicznej kopalń i hut.

11 sierpnia 1902 r. urządzono wiechę (święto zakończenia budowy), następnie 18 kwietnia 1903 r. oddano budynek na użytek Gimnazjum. Przez następne dziesięciolecia budynek służył jako placówka edukacyjna dla różnego rodzaju szkół. Obecnie mija 116 lat historii jednego z najefektowniejszych budynków śródmieścia, budynku, w którym zamarło życie.

Literatura: Verwaltungsbericht der Stadt Myslowitz für die Zeit vom 1. April 1899 bis zum März 1904

Dariusz Falecki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe