Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Mysłowice miasto monitorowane

  • 13.06.2018, 16:02 (aktualizacja 13.06.2018 17:20)
Mysłowice miasto monitorowane
Czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców Mysłowic rozpoczęło właśnie dodatkowych 40 stróżów prawa rozlokowanych na terenie całego miasta. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku kamery monitoringu – bo o nich mowa - śledzą każdy podejrzany i niepokojący ruch. Od 13 czerwca Inteligentny Mysłowicki Monitoring Miejski został oficjalnie zaprezentowany i rozpoczął funkcjonowanie.

Na system składa się 40 kamer ulokowanych w 27 punktach miasta oraz dwa punkty mobilne, które będą wykorzystywane podczas różnego rodzaju imprez i wydarzeń. Jeden kołowy z trzema kamerami stacjonarnymi i jedną obrotową oraz drugi – rodzaj bardzo zaawansowanej fotopułapki, którą można ustawić w dowolnym miejscu. Po raz pierwszy zostaną użyte w Strefie Kibica na Słupnej, która zostanie otwarta 19 czerwca i podczas Dni Mysłowic. Kamery zostały rozmieszczone także na drogach wjazdowych i wyjazdowych z miasta – na Moście Niepodległości na Przemszy, na ul. Mikołowskiej oraz na ul. 3 Maja w Wesołej. Lokalizacje kamer stacjonarnych zostały wybrane w porozumieniu z policją i strażą miejską.

 

Oficjalna prezentacja monitoringu odbyła się 13 czerwca w komendzie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Mikołowskiej, gdzie zlokalizowane jest centrum operacyjne. - Zaczynaliśmy od pomysłu, by uruchomić przede wszystkim monitoring wjazdowo-wyjazdowy. Uważam za warto było poświęcić więcej czasu, by w efekcie móc wprowadzić jeden z nowocześniejszych systemów w okolicy. - mówi prezydent Edward Lasok.

Inteligentny monitoring nie tylko rejestruje określone obszary, ale także reaguje na poszczególne sytuacje. System wychwytuje takie zdarzenia jak kolizja, zbiegowisko, leżący na ulicy człowiek, dewastacja czy pozostawiony przedmiot. Wykrywa nieprawidłowości i informuje obsługujące go osoby.

- Inteligentny monitoring różni się od standardowego tym, że wiele funkcji w tym systemie pełni komputer. Dotychczas w normalnych systemach monitoringu po stronie monitora musieli siedzieć operatorzy. W tym systemie te zdarzenia są automatycznie przekładane na alerty i podawane operatorowi – wyjaśnia Romuald Gacka z firmy Kormet, która projektowała i sprawowała nadzór merytoryczny nad systemem monitoringu.

Poza centrum operacyjnym w komendzie PSP, stanowisko monitoringu jest zlokalizowane także w komendzie policji i straży miejskiej. - Te stanowiska są ze sobą połączone komunikatorem online, więc trzy służby pracują razem na tym samym materiale – mówi Romuald Gacka. W związku z uruchomieniem monitoringu straż miejska musiała zwiększyć liczbę funkcjonariuszy i wprowadzić 24-godzinny system pracy. - Przyjęliśmy nowych funkcjonariuszy pracujących na ulicy, przyjęliśmy w tej chwil pięć osób, kolejny nabór zakończył się kilka dni temu, przyszły kolejne dwie osoby, będziemy przyjmowali jeszcze jedną. Oprócz tego przyjęliśmy pięciu pracowników cywilnych, którzy pracują w centrum operacyjnym na Mikołowskiej – informuje Magdalena Kawka-Nowatkowska, p.o. komendanta Straży Miejskiej Mysłowice. Choć oficjalnie monitoring funkcjonuje od 13 czerwca, to już w fazie testowej strażnicy kilkakrotnie reagowali na alerty przekazywane z kamer. Najczęściej były to interwencje dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

 

Wprowadzenie inteligentnego systemu monitoringu to dla miasta koszt 4,7 mln rozłożony na miesięczne raty, które uiszczane są już od sierpnia 2017 r. do sierpnia 2024. - W tej kwocie ujęty jest cały montaż, wdrożenie i testowanie oraz tryb serwisowy, na który aktualnie przeszliśmy. Przez cały okres trwania umowy (do sierpnia 2024) sprzęt jest własnością firmy Qumak S.A., a po jej zakończeniu będzie miało miejsce przekazanie całości miastu – dodaje Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice.

Lokalizacja kamer: Powstańców 12, Grunwaldzką 22, Krakowską w okolicach Sądu Rejonowego, skrzyżowania z Katowicką i Oświęcimską oraz Mostu Niepodległości, Rynek, Bytomska 37, skrzyżowanie Gwarków ze Stawową, skrzyżowanie Świerczyny z Boliny oraz Stawowej z Sobieskiego, skrzyżowanie Katowickiej z Bończyka, Wielka Skotnica (rondo oraz w okolicach marketu Biedronka), Katowicka przy stacji paliw BP, Oświęcimska, Górnicza (w tym skrzyżowanie z Robotniczą), Mikołowska, Stadionowa 13/Park Słupna, Plac Rady Europy, Ziętka, Brzezińska, PCK, 3 Maja, Dzierżonia.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
andrzeJ
andrzeJ 31.07.2018, 19:52
Dlaczego obrazu choć niewielkiej części tych kamer nie udostępniono w internecie?

Pozostałe