Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Mieszkania od gminy - wyremontuj i mieszkaj

  • 13.06.2018, 17:16 (aktualizacja 13.06.2018 17:19)
Mieszkania od gminy - wyremontuj i mieszkaj Fot. Pixabay
W różnych dzielnicach, w różnych budynkach i w różnym stanie technicznym, lecz co najważniejsze – będące alternatywą dla mieszkańców oczekujących na gminne lokale. W tym miesiącu lista mieszkań wykazanych do remontu jest kilka razy dłuższa niż zazwyczaj, co zwiększa tym samym szansę na to, że oczekujący szybciej dostaną swoje M.

Mieszkaniec, którego miesięczny dochód przekracza 200 proc. najniższej emerytury, czyli 2.059,60 zł brutto (dla gospodarstwa jednoosobowego) jest za bogaty i na przydział mieszkania z miasta nie ma co liczyć. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego kryterium dochodowe to 150 proc. najniższej emerytury na jednego członka rodziny, czyli 1.544,70 zł brutto. Alternatywą dla osób, które przekraczają kryteria dochodów pozwalające na przydział mieszkania komunalnego, a jednocześnie wykazują dochody gwarantujące faktyczne wykonanie deklarowanego remontu są właśnie mieszkania do remontu.

- W przypadku mieszkań do remontu nie ma określonych wytycznych ani progów dochodowych. Z założenia są to mieszkania dla osób, którzy przekraczają kryteria na zwykły przydział mieszkania komunalnego, lecz nie stać ich na wynajem czy kupno mieszkania na wolnym rynku. W przypadku mieszkań do remontu wnioski są rozpatrywane indywidualnie pod kątem dochodów, zakresu remontu, sytuacji życiowej etc. - wyjaśnia Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice.

W związku ze stałą rotacją lokatorów, w zasobach gminnych znajduje się sporo pustostanów mieszkalnych, które systematycznie przekazywane są do użytku. Już od kilku lat niemal każdego miesiąca mieszkańcy mają możliwość starać się o przydział mieszkania w zamian za przeprowadzenie w nim remontu. Propozycja ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym decyzją prezydenta Edwarda Lasoka zostały zintensyfikowane działania, mające na celu przygotowanie mieszkań do przekazania do remontu. W efekcie w tym ilość adresów na liście zwiększyła się kilkukrotnie. W czerwcu jest to 15 mieszkań. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej miasta www.myslowice.pl.

 

Jak wnioskować o mieszkanie do remontu?

10. dnia miesiąca publikowany jest wykaz takich mieszkań wraz z opisem zakresu prac do wykonania. Mieszkaniec zainteresowany danym lokalem może go zobaczyć - klucze są dostępne w administracji MZGK). Następnie trzeba złożyć wniosek - dostępny na naszej stronie internetowej www.myslowice.pl, jak i w urzędzie. Wnioski trzeba składać między 10. a 20. dniem miesiąca. Wszystkie złożone wnioski rozpatrywane są indywidualnie przez Społeczną Komisję Mieszkaniową, zwykle pod koniec miesiąca. - W przypadku pozytywnej decyzji Społecznej Komisji Mieszkaniowej, remont należy wykonać w przeciągu 3 miesięcy. Jeśli remont się przedłuży, najemca może wnioskować o przedłużenie tego okresu na kolejne 3 miesiące – informuje Joanna Frysztacka. Zakres remontów koniecznych do wykonania w mieszkaniach jest bardzo zróżnicowany. Wszystkie lokale przeznaczone do oddania w najem w czerwcu wymagają remontu generalnego. - Oczywiście na te lokale, w których jest najmniej rzeczy do wykonania, wniosków jest z reguły najwięcej – dodaje Joanna Frysztacka.

Co istotne, na czas wykonywania remontu najemca jest zwolniony z opłat za czynsz, opłaca wyłącznie media. Jeśli najemca dodatkowo wcześniej widniał na liście osób oczekujących na mieszkania, może starać się o ulgi remontowe w zależności od poniesionych kosztów remontu.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe