Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Wyburzają mysłowicką kopalnię

  • 20.06.2018, 17:28 (aktualizacja 20.06.2018 17:50)
Wyburzają mysłowicką kopalnię
Rozpoczęła się likwidacja zabudowań na terenie kopalni Mysłowice. W ciągu kilku miesięcy zostanie wyburzona większość budynków. Ocaleją te najcenniejsze historycznie.

Po niektórych zabudowaniach został już tylko gruz. Z powierzchni zniknął m.in. magazyn główny i magazyn odzieżowy. Na liście obiektów, które Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją KWK Mysłowice, wytypowała do likwidacji są m.in. lampownia i basen, cechownia, bunkier, sortownia. - Większość obiektów likwidowanych na terenie byłej kopalni Mysłowice ma planowo zostać usunięta do końca września/października tego roku – informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.

Rozbiórka nie obejmie budynków objętych ochroną konserwatorką. - Wieża wyciągowa wraz z maszynownią jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków, podobnie jak budynek rehabilitacji, budynek warsztatu mechanicznego, maszynownia szybu Jagiełło, dawna siłownia energetyczna, budynek działu BHP i rozdzielnia główna – wylicza Wojciech Jaros.

 

Miasto chce przejąć wieżę

W ubiegłym roku prezydent Mysłowic wycofał się z planów przejęcia pokopalnianych terenów. Dzisiaj miasto jest już zainteresowane tylko wieżą szybu Sas. Formalności związane z przejęciem się jednak przeciągają. Jak informuje Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice, więcej w sprawie będzie wiadomo po 2 lipca, kiedy nastąpi przejęcie przez SRK terenów aktualnie należących do KHW.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mnm
mnm 4.10.2018, 12:38
od 2006 roku, nic tylko obietnice rewitalizacji jakże pięknych industrialnych obiektów po byłej KWK "Mysłowice" - obiecywali wszyscy "POLITYCY (ojcowie i radni ) tego miasta ostatnich dwóch kadencji, na czele z "panem Prezydentem" i co?. Nic tylko obietnice bez pokrycia jak dziś wiadomo , może po byłej pięknej kopalni zostanie tylko jedna wieża szybowa Szybu SAS i tyle z rewitalizacji i obietnic obecnych władz miasta.
Polopis
Polopis 22.06.2018, 20:21
Pamiętam rok 2013 - Edward Lasok, Elżbieta Bieńkowska - konferencje i deklaracje że rewitalizacja kopalni to priorytet nr 1 i koło zamachowe dla rozwoju Mysłowic - wyszło jak wyszło. Może poseł Król-przez lata sekretarka Lasoka - uratuje kopalnię?
Żenada
Żenada 21.06.2018, 13:08
Ale wstyd , zobaczcie co Sosnowiec zrobił e swoich kopalni!!!

Pozostałe