Niedziela, 18.11.2018, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

Poznali historię Dziećkowic

  • 29.06.2018, 13:48
  • nasz
Poznali historię Dziećkowic Krzyż z nagrobka budowniczego kościoła w Dziećkowicach
W przedostatnią niedzielę czerwca, w ramach projektu „Historia Śląska widziana inaczej” pod kierunkiem redaktor Stanisławy Warmbrand, odbył się wyjazd zainteresowanych mieszkańców Mysłowic i okolicy do Dziećkowic. Ta niewielka dzielnica naszego miasta otoczona lasami jest niesamowicie malowniczo położona w dolinie rzeki Przemszy i otoczona Pagórami Imielińskimi, zbudowanymi ze skał wapiennych.

Uczestnicy wyjazdu na początek zwiedzili kościół, w którym otrzymali garść informacji o jego historii i cmentarz. W kościele zwrócono uwagę na piękny obraz Świętego Antoniego, sprowadzony z Włoch przez jednego z właścicieli z rodu Pinoccich i bardzo stary krzyż. Przy okazji okazało się, że w Dziećkowicach był odpust, więc uczestnicy wyjazdu zakupili pierniki odpustowe.

Następnie spacerkiem przechadzali się przez miejscowość, chłonąc jej atmosferę. Zatrzymali się przy remizie, gdzie oprowadzający grupę historyk Tomasz Wrona opowiedział o sięgającej średniowiecza przeszłości dzielnicy, o jej właścicielach, o legendzie tłumaczącej nazwę miejscowości oraz wygląd herbu wymalowanego na ścianie remizy OSP. Przy okazji przytoczył anegdotę, dlaczego mieszkańców nazywa się Gorcusiami. Także nieco uwagi poświęcił działalności straży pożarnej w miejscowości, wszak istnieje tu od 1890 roku. Posiada też istniejącą do dziś orkiestrę dętą.

Kolejnym punktem zwiedzania Dziećkowic był stary cmentarz, na którym posadowione były w przeszłości dwa drewniane dziećkowickie kościółki. Niestety, ostatni z nich został rozebrany pod koniec XIX wieku. Na cmentarzu jednak zostało kilka ciekawych nagrobków, które uczestnicy wyjazdu obejrzeli. Potem ruszyli nad rzekę Przemszę, by zobaczyć miejsce wielowiekowej granicy między Śląskiem, należącym dawniej do Rzeszy Niemieckiej (Czech, Prus) a Polską. Wreszcie uczestnicy projektu udali się do kamieniołomu, przy okazji oglądając wapiennik, pięknie zachowany przy drodze na Jazd.

Na koniec, ciesząc się piękną pogodą, usiedli przy ognisku, by upiec kiełbaski i chłonąć cudowną atmosferę tej niesamowitej dzielnicy Mysłowic.

nasz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe