Niedziela, 18.11.2018, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

Najstarsze zakłady fotograficzne w Mysłowicach

  • 29.06.2018, 18:40
  • Dariusz Falecki
Najstarsze zakłady fotograficzne w Mysłowicach Zdjęcie górnośląskiej rodziny z przełomu XIX i XX w., sygnowane przez zakład fotograficzny „Paul Scholz, Kattowitz, Myslowitz”
Do grupy najstarszych mysłowickich fotografów należał Hugo Silbergleit. Niewiele wiadomo o jego działalności. Był przypuszczalnie Żydem. Na anonsach reklamowych zamieszczał informacje w języku niemieckim, polskim i rosyjskim. Specjalizował się w wykonywaniu zdjęć portretowych.

W okresie pruskim działało w Mysłowicach Photografische Kunst-Anstalt (Fotograficzny zakład artystyczny) należący do Maxa Grosse. Brak informacji o jego lokalizacji. Przy Bahnhofstraße 4 wykonywał zdjęcia fotograf Paul Scholz. Zakład figurował pod nazwą Photografisch-Artistisches Institut (Instytut fotografii artystycznej). Mysłowice były filią tej firmy. Główne studio mieściło się w Katowicach przy Grundmannstraße 2. W Mysłowicach zdjęcia wykonywał Theodor Tschentscher. Główny zakład znajdował się w Królewskiej Hucie przy Tempelstraße 12. Filia firmy T. Tschentschera mieściła się w lokalu na terenie ogrodu hotelu Labaszynski, przy obecnej ul. Powstańców.

Ryszard Blaszczyk prowadził atelier przy ul. Pszczyńskiej 14. Reklamował się jako najstarszy fotograf w Mysłowicach. Specjalizował się w wykonywaniu portretów, krajobrazów, widoków zakładów przemysłowych i innych zdjęć na życzenie. R. Blaszczyk wydawał również pocztówki.

W okresie międzywojennym zmniejszyła się ilość zakładów fotograficznych. Leon Czarnecki był właścicielem zakładu fotograficznego początkowo przy Starokościelnej 4, następnie przy ul. Pszczyńskiej 22. Jak podają anonse reklamowe, wykonywał zdjęcia portretowe i zbiorowe, oferował usługi podczas imprez rodzinnych i okolicznościowych, wykonywał też fotografie techniczne. Photo-Atelier Leon Czarnecki posiadało filię w Świętochłowicach. W Mysłowicach działał krótko zakład fotograficzny należący do L. Raka.

Najdłużej działający zakład fotograficzny założyli Jadwiga i Paweł Trochowie w lipcu 1936 r. Paweł Trocha był uczniem Leona Czarneckiego. Zakład państwa Trochów mieścił się przy ul. Bytomskiej. Nazywał się Foto D’ora. W 1969 r. zmarł założyciel firmy. Pani Jadwiga Trocha działała w Cechu Rzemiosł Różnych, zasiadała w Komisji Egzaminacyjnej, przez 10 lat pełniła funkcję Starszego Cechu. Zakład Foto Trocha wykształcił ponad 60 uczniów. Z okazji jubileuszu 50-lecia odbył się w 1986 r. zjazd uczniów. Firma cieszyła się uznaniem w regionie. W pracowni państwa Trochów fotografowały się a także znane osoby z innych miast. Jak mawiała p. J. Trochowa: zdjęcia z jej zakładu przynoszą szczęście.

Dawne zdjęcia portretowe wykonywano z dbałością o każdy szczegół. Fotografię przyklejano na tekturowych kartonach. Fotograf zamieszczał na odwrotnej stronie anons reklamowy. Sygnaturę fotografa umieszczano również na stronie z widokiem (ilustracja). Zakłady oferowały powiększenia zdjęć, klisze przechowywano przez kilka lat.

 

Literatura:

Danuta Sowa, Brylantowy jubileusz atelier Jadwigi i Pawła Trochów. (w:) Życie Mysłowic, 3-31 VIII 1996

Ferdynand Książek, Przegląd historyczno-gospodarczy Mysłowic i okolicy wydany z okazji X-lecia istnienia Polskiego Związku Samodzielnych Rzemieślników i Przemysłowców. Koło Mysłowice. Mysłowice 1937

 

 

Dariusz Falecki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe