Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Anatol Muszała - harcerz i sportowiec

  • 28.07.2018, 11:14
Anatol Muszała - harcerz i sportowiec
Anatol Muszała urodził się 8 czerwca 1925 r. w Mysłowicach. Od najmłodszych lat wychowywał się w patriotycznej atmosferze. Jego ojciec, Augustyn Muszała, był powstańcem śląskim i działaczem plebiscytowym, wieloletnim urzędnikiem miejskim.

W 1938 r. Anatol Muszała ps. „Tolek” wstąpił do drużyny harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mysłowicach. W grudniu 1938 r. złożył przyrzeczenie harcerskie na ręce Franciszka Skrzypka – ówczesnego komendanta Hufca Mysłowice. Podczas drugiej wojny światowej pracował jako robotnik fizyczny w Brzezince przy produkcji maszyn górniczych. W tym czasie zapisał się do klubu piłkarskiego „Reichsbahn Sportgemeinde” Kattowitz (Kolejowe Zrzeszenie Sportowe). Grał na pozycji bramkarza.

W 1945 r. kontynuował działalność w harcerstwie. Z ramienia Hufca Mysłowice brał udział w Centralnej Akcji Szkoleniowej w Osowcu, zwołanej w celu szkolenia kadry instruktorskiej. Pod koniec 1945 r. przeniósł się z rodziną do Lublińca. Tam jego ojciec Augustyn Muszała powołany został na stanowisko burmistrza. Anatol rozpoczął naukę w liceum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Zaangażował się w działalność Hufca Lubliniec. Objął stanowisko drużynowego, prowadził V Męską Drużynę Harcerską im. Leopolda Lisa-Kuli. W kwietniu 1946 r. brał udział w zlocie młodzieży pod hasłem „Trzymamy straż nad Odrą” w Szczecinie. Harcerze wyłamali się spod wytycznych władzy ludowej i wznosili hasła antykomunistyczne. W 1946 r. był członkiem delegacji, która wybrała się do Zwolenia w celu przywozu przedwojennego sztandaru Hufca Lubliniec, ukrytego z powodu wojny. Następnie przekazał sztandar ówczesnemu komendantowi hufca harcmistrzowi Piotrowi Benskiemu. W następnych latach, jako instruktor, brał udział w obozach harcerskich w Gromowicach, Turawie i Międzyzdrojach. W 1948 r. złożył egzamin maturalny w Lublińcu, następnie przeniósł się ponownie do Mysłowic. Przyczyną było usunięcie z urzędu ojca – Augustyna Muszały z powodów politycznych.

W 1949 r. Anatol Muszała wstąpił do Komendy Hufca w Mysłowicach, jednakże w tym samym roku zakończył on przygodę z harcerstwem z powodu rozwiązania ZHP. Od tej pory Anatol Muszała udzielał się piłkarsko w klubie KS Związek Zawodowy Kolejarzy Katowice jako obrońca. Następnie był zawodnikiem Unii Kędzierzyn, a podczas studiów Kolejarza Toruń. Na przeszkodzie w karierze stanęła kontuzja. Od 1953 r. poświęcił się pracy trenerskiej, uzyskując poziom trenera I klasy. W 1960 r. objął stanowisko trenera Unii Racibórz, z którą po trzech sezonach awansował do I ligi. Klub zajął ósme miejsce rywalizował m.in. z Ruchem Chorzów, Górnikiem Zabrze i Legią Warszawa. Był to największy sukces klubu i zarazem Anatola Muszały. W następnym roku „Unia” niestety opuściła szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej. Obok pracy trenerskiej udzielał się także w raciborskim PTTK.

Artykuł powstał na podstawie informacji przekazanych przez p. Bogusława Polaka.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe