Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Dewastacja na cmentarzu żydowskim

  • 3.08.2018, 13:19 (aktualizacja 03.08.2018 13:35)
Dewastacja na cmentarzu żydowskim Fot. Bogusław Polak
Po raz kolejny ktoś zniszczył nagrobki na cmentarzu żydowskim przy ul. Stawowej. Dewastacja została odkryta przez opiekuna kirkutu kilka dni temu.

Na terenie cmentarza na Piasku regularnie dochodzi do dewastacji. Jak mówi Bogusław Polak, społeczny opiekun kirkutu, w ciągu ostatnich 2 lat na nekropolii dokonywane były akty niszczenia na tle rasistowskim. Wandale malują farbami po cmentarnym murze i nagrobkach, przewracają i rozbijają macewy.

 

 

Ostatniego dnia lipca, podczas oprowadzania po kirkucie gości z USA, Bogusław Polak znów zastał na miejscu zniszczone kamienne, nagrobne płyty. Następnego dnia zwrócił się na piśmie do prezydenta Edwarda Lasoka o objęcie cmentarza monitoringiem lub zainstalowania na nim fotopułapki. - Wykrycie sprawców bez dodatkowych środków technicznych jest praktycznie niemożliwe – twierdzi opiekun nekropolii. Naszym zdaniem nie mniej ważne od monitoringu jest zainteresowanie okolicznych mieszkańców i reagowanie na akty wandalizmu.

 

 

Cmentarz żydowski na Piasku jest własnością Skarbu Państwa. Został założony w XIX wieku. Do dzisiaj zachowało się na nim wiele grobów i macew. Przez wiele lat, do 2013 roku, kirkut był traktowany przez okolicznych mieszkańców jak wysypisko śmieci. 5 lat temu grupa społeczników postanowiła zadbać o to historyczne miejsce. Uprzątnięto i wywieziono zalegające na cmentarzu śmieci, wycięto samosiejki drzew, podniesiono i ustawiono na grobach poprzewracane macewy.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kamionka Zwi urodzieniec miasta Kaluszyn-Woj.Minsk-Mazowieckie
Kamionka Zwi urodzieniec miasta Kaluszyn-Woj.Minsk-Mazowieckie 23.08.2018, 12:34
Swiety Papiez Pawe lI (Wojtula-Wielki Polak) powiewdzial:"Zydow trzeba uwazac jako nasi starsi Bracia" a wy co robicie?

Pozostałe