Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Kolejna szansa na wzięcie terenów po kopalni

  • 9.08.2018, 17:33
Kolejna szansa na wzięcie terenów po kopalni
Miasto dostało kolejną propozycję na przejęcie terenów po kopalni Mysłowice. Wstępne rozmowy na ten temat odbyły się w miniony poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta Mysłowice. Z inicjatywą powrotu do rozmów wystąpiła Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Kilka tygodni temu SRK przejęła od Katowickiego Holdingu Węglowego pozostałą część terenów po likwidowanej kopalni Mysłowice. Tym sposobem w całości zawiaduje i decyduje o przeznaczeniu każdego kawałka ziemi na tym obszarze oraz o losie budynków tam zlokalizowanych.

Propozycja złożona naszemu miastu nie jest jedyną, jaką składa zarząd SRK gminom, na terenie których istnieją kopalnie postawione w stan likwidacji. Takim przykładem z ostatnich tygodni jest KWK Wieczorek, której tereny przejął prezydent Katowic.

Jak poinformowała nas rzecznik miasta Joanna Frysztacka, decyzja powinna zostać podjęta niezwłocznie. Miasto, jeśli chce skorzystać z propozycji spółki, musi wskazać obszar jaki chce przejąć i budynki jakie chce zachować.

Preferowaną formą ze strony SRK jest użyczenie. Tymczasem urzędnicy, najdalej do końca przyszłego tygodnia, mają przeanalizować złożoną propozycję i inne możliwe warianty przejęcia terenów, korzystne dla gminy.

Przypomnijmy, że pod koniec 2017 roku, podczas obrad jednej z sesji rady miasta, prezydent Edward Lasok oświadczył, że miasto nie jest zainteresowane przejęciem terenów z powodów strat finansowych dla budżetu gminy jakie to przejęcie za sobą niesie oraz kosztów jakie miasto musiałoby ponieść na przeprowadzenie koniecznej rekultywacji.

Innego zdania był i jest poseł Wojciech Król. - Te tereny, to niewątpliwa szansa dla miasta. Osobiście prowadzę rozmowy z SRK na temat przejęcia całości tych terenów. Trzeba je sensownie zagospodarować i nie dopuścić do sprzedaży pojedynczych działek, które mogą zostać wykorzystane na prowadzenie bliżej nieokreślonych rodzajów usług – dodał poseł Król.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Romek
Romek 9.08.2018, 20:55
SRK wciska teren kopalni Mysłowicom po raz kolejny, Unia Europejska wciska kasę, różne fundusze i programy też chcą Mysłowicom jak innym miastom dać środki - ale mamy bardzo "dobrych" i realnie wysokoopłacanych urzędników którzy dzielnie przed wszelkimi środkami i majątkiem się bronią : tylko wyprzedaż działek - najlepiej tych skrawków zieleni miedzy blokami i zadłużanie miasta! Pełnia konsekwencji - nawet jak jakieś dotacje nam wcisną to honorowo zwracamy! Prezydent za taką postawę wynagradza hojnie urzędników i nie szczędzi im nawet na takie zabawki jak Iphony w najmocniejszej konfiguracji i najdroższej wersji! Brawo Urząd Miasta za dzielną obronę dziadostwa w Mysłowicach!

Pozostałe