Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Będą pieniądze na lekarzy rezydentów

  • 10.08.2018, 13:19 (aktualizacja 10.08.2018 13:22)
  • gh
Będą pieniądze na lekarzy rezydentów
Cztery dyżury lekarzy rezydentów w miesiącu sfinansuje resort zdrowia. Środki na ten cel mają trafić do szpitali jeszcze w tym roku. Mysłowicki Szpital nr 2 zatrudnia sześciu takich lekarzy.

Chodzi o cztery 10-godzinne dyżury przepracowane przez lekarzy rezydentów w miesiącu. Dla mysłowickiej „Dwójki” roczne koszty sześciu zatrudnionych rezydentów to niemal 261 tys. złotych. Dziś szpital pokrywa je z własnych, kontraktowych środków. Wielu dyrektorów szpitali już dziś deklaruje, że powstałe oszczędności, dzięki resortowym dopłatom, przeznaczy na podwyższenie pensji salowych i innych pracowników otrzymujących dziś zaledwie minimalne wynagrodzenie brutto.

- O przeznaczeniu oszczędności możemy mówić w chwili, gdy w ślad za medialnymi informacjami do szpitala dotrą ministerialne pisma z konkretnymi decyzjami – mówi Mariusz Wołosz, Szpitala nr 2.

Tymczasem w szpitalu jest sporo pracowników z minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto wynoszącym 2 100 zł na miesiąc. Wśród nich aż 20 osób otrzymuje dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że ich stawki zasadnicze są niższe od poziomu wynagrodzenia wymaganego ustawowo.

Pozostali z tej grupy spełniają warunek minimalnego wynagrodzenia tylko dlatego, że do stawki zasadniczej doliczany jest dodatek stażowy, świąteczny, premia i temu podobne składniki. Wśród tych 20 pracowników, aż 11 wykonuje pracę salowych.

Grupa salowych już od kilku miesięcy walczy o godny poziom wynagrodzeń dla siebie. Działania w sprawie zmiany zasad wynagrodzeń lub ich podwyższenia tej grupie pracowników szpitala podjął poseł Wojciech Król. Z odpowiedzi na złożoną przez niego interpelację poselską sekretarz stanu W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stwierdził, że w tym zakresie rozważane są zmiany. Te polegać mają na etapowym wyłączaniu składników innych niż stawka zasadnicza z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak poinformował nas dyrektor Wołosz, koszt podwyższenia stawek zasadniczych do poziomu 2100 zł wszystkim tym, których wynagrodzenie zasadnicze jest niższe, wyniósłby ok 300 tys. złotych rocznie.

gh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe