Środa, 20.02.2019, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Osiedle i nowy basen na dawnej kopalni

  • 23.08.2018, 17:26
  • gh
Osiedle i nowy basen na dawnej kopalni Źródło: www.psc-architektura.pl
Miasto przejmie tylko część kopalnianych obiektów. Pozostałymi obiektami i terenami nie jest zainteresowane. Co zatem z zresztą tego znaczącego w mieście terenu? Tymczasem katowickie biuro projektowe opracowało koncepcję rewitalizacji terenów po KWK „Mysłowice”.

Wolę przejęcia kilku obiektów po byłej kopalni wyraziła gmina w piśmie z ub. czwartku, które wysłała do SRK. To odpowiedź na propozycję złożoną gminie przez władze restrukturyzacyjnej spółki podczas spotkania, jakie miało miejsce w urzędzie miasta 8 sierpnia. Miasto chce przejąć wieżę wyciągową szybu „Sas”, budynek maszyny wyciągowej szybu „Łokietek”, budynek elektrowni oraz budynek rehabilitacji. Pozostałymi obiektami i terenami nie jest zainteresowane.

- Deklaracja złożona przez władze samorządowe dotycząca KWK „Mysłowice” wymaga doprecyzowania. Oczekujemy na stanowisko miasta w sprawie określenia proponowanego zakresu terenu funkcjonalnie przynależnego wymienionym obiektom – informuje Zbigniew Madej ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. I dodaje: - Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. widzi możliwość przeniesienia nieruchomości w formie darowizny dokonanej w oparciu o art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Jakie zatem plany na pozostałe obiekty i tereny ma SRK? Pozostałą część nieruchomości byłej KWK „Mysłowice” spółka zamierza zagospodarować w sposób komercyjny. - Po likwidacji zbędnej infrastruktury, tereny zostaną geodezyjnie podzielone na kompleksy inwestycyjne, z uwzględnieniem ich przeznaczenia w planie miejscowym i zapewnieniu dogodnych warunków dojazdu. Preferowana będzie w tym wypadku forma sprzedaży, choć SRK S.A. nie wyklucza wspólnych przedsięwzięć gospodarczych z innymi podmiotami – wyjaśnia Zbigniew Madej.

Tymczasem katowickie biuro projektowe Perscripta przygotowało projekt koncepcyjny zagospodarowania całości terenów, łącznie z wykorzystaniem tych obiektów, które interesują gminę. Zleceniodawca, który na dziś chce pozostać anonimowy, zezwolił autorowi projektu na jego publikację w internecie.

 

Źródło: www.pcs-architektura.pl

 

Autorem koncepcji rewitalizacji obszaru po KWK Mysłowice jest architekt Jeremiasz Złotecki. Projekt koncepcyjny rewitalizacji obszaru po KWK Mysłowice, jak czytamy na stronie internetowej firmy projektowej, ma przede wszystkim na celu przedstawienie kierunku wyodrębnienia terenów inwestycyjnych oraz stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej. Projekt rewitalizacji KWK „Mysłowice” zakłada płynną komunikację z miastem poprzez połączenia drogowe od strony ulic: Bernarda Świerczyny, Bończyka i Katowickiej oraz stworzenie nowego przystanku kolejowego. Główną ideą urbanistyczną opracowania jest stworzenie osiedla mieszkalnego z atrakcyjną przestrzenią publiczną. Budynki stanowiące wysoką wartość historyczną zostały przystosowane do pełnienia nowych funkcji m.in. obiektów kulturalnych, edukacyjnych, usługowych czy aktywności sportowej (np. basen). Dzięki temu udało się wokół tych obiektów zaprojektować przestrzeń publiczną sprzyjającą aktywizacji społeczności oraz spędzania wolnego czasu. Przestrzeń przepełnioną charakterem byłej kopalni poprzez symbole i pozostałości będące duchem miejsca. Pozostały teren został podzielony na kwartały zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej oraz usługowej – czytamy na stronie internetowej biura.

Jak dowiedzieliśmy się od autora opracowania Jeremiasza Złoteckiego, dane osoby, na zlecenie której została opracowana koncepcja poznamy z początkiem września. Zainteresowanych projektem odsyłamy na stronę internetową www.psc-architektura.pl zakładka: realizacje – użyteczność publiczna.

gh
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
marian z piosku
marian z piosku 25.08.2018, 11:54
ten kto robil ten projekt chyba oglondo filmy fikszyn nawet za 100 lat tego nie zrobiom urzedniczy myslowic
Łukasz
Łukasz 24.08.2018, 23:46
Poza tym myślę,że jak robota złomiarzy i innych złodziei będzie postępować w takim tempie,to już niedługo z tego pięknego zespołu budynków pokopalnianych nie zostanie za wiele.Polecam obserwować wyczyny tych lumpów i złodziei,bo KWK Mysłowice znika w oczach!!!Przecież to zabytek,a ochrona siedzi na bramie przy Bytomskiej...Co to za ochrona???Paranoja.Miasto tylko snuje plany,ale nie widzi,że tej kopalni z dnia na dzień jest jakby coraz mniej...Dziesiątki filmów na YT,ale nikt tego nie widzi.A podobno to "zabytki"...

Łukasz
Łukasz 24.08.2018, 23:35
Mieszkania na terenie byłej KWK Mysłowice???Hehe,ciekawe kto je będzie kupował.W sąsiedztwie przecież słynna "dzielnica cudów Piosek"...
Karoke
Karoke 23.08.2018, 22:01
Kopalnia to był hit poprzednich wyborów i obietnic Lasoka jakie to cuda gmina wyczaruje. Teraz są nowe cuda na patyku a nawet drogi na Hubertusa nie potrafią utrzymać w bezpiecznym stanie:

https://prawemyslowice.pl/czy-potrzebna-jest-tragedia-niebezpieczna-droga-na-hubertusa/

Pozostałe