Środa, 20.02.2019, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Powakacyjny Muzealny Czwartek

  • 12.09.2018, 10:44 (aktualizacja 12.09.2018 10:47)
  • Bogusław Żogała
Powakacyjny Muzealny Czwartek
W siedzibie Muzeum Miasta Mysłowice po wakacjach powrócono do cyklicznych spotkań w ramach Muzealnych Czwartków. 128. spotkanie miało miejsce 6 września br. W ramach tematu „Sąsiedzi - o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” otwarto oficjalnie wystawę czasową przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawa ta prezentuje życie codzienne osób zamieszkujących tereny przygraniczne naszego regionu, które sąsiadowały z ziemiami byłego zaboru rosyjskiego. Na prezentowanych planszach poruszane są między innymi sprawy związane z handlem transgranicznym oraz przemytem między mieszkańcami po obu stronach rzeki. Wystawę można oglądać do 21 września br.

Słuchacze przybyli jednak przede wszystkim wysłuchać wykładu publicysty, dziennikarza i redaktora naczelnego czasopisma górnośląskiego „Ślunski Cajtung” i Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo” Dariusza Dyrdy. W swojej prelekcji pt. „Przemsza - miejsce styku wschodu i zachodu”, w bardzo interesujący sposób poruszył kwestie związane z trudnymi dziejami naszego regionu od czasów najdawniejszych po niemalże współczesne. Nie sposób zrelacjonować szczegółowo poruszaną tematykę, której starczyłoby na obszerną publikację. Część zagadnień była już zebranym znana z licznych tekstów redaktora Dyrdy, nie oznaczało to bynajmniej mniejszego zainteresowania, a wręcz przeciwnie. W gronie zebranych na sali osób był też prof. dr hab. Alfred Sulik, który udzielił wywiadu redaktorowi Dyrdzie na potrzeby „Echa” z 5 września br.

Chociaż grupa słuchaczy prelekcji Dariusza Dyrdy była dosyć liczna, należałoby się zastanowić, gdzie w tym wszystkim są ludzie młodzi, bo przeważającą większość stanowiły osoby mocno dorosłe. To młode pokolenie przejmie pałeczkę po swoich poprzednikach wraz z całym dziedzictwem, całą spuścizną dziejową, jaką niesie za sobą obecność na tej ziemi. Chociaż poruszane zagadnienia odbiegały nieco od powszechnej wiedzy historycznej o regionie, inne z kolei wręcz wzbudzały kontrowersje, to nie znaczy, że podobnie jak w każdej innej dziedzinie naszego życia, niewiedza jest usprawiedliwieniem. W programach nauczania historii niewiele jest Śląska, dlatego też nadzieja jest w większym rozwinięciu edukacji regionalnej. Warto poznać swoją historię, mimo tego że na przestrzeni wieków nie zawsze rysowała się w różowych odcieniach. Szukając odniesień do świata przyrody, wystarczy zaobserwować zachowanie roślin pozbawionych korzeni, i oby w tym przypadku ze świadomością i wiedzą historyczną nie było podobnie. 

Bogusław Żogała
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe