Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

I LO ma najpiękniejszą bibliotekę w mieście!

  • 2.10.2018, 13:43 (aktualizacja 02.10.2018 13:57)
I LO ma najpiękniejszą bibliotekę w mieście!
Takiej biblioteki w Mysłowicach jeszcze nie było. W I Liceum Ogólnokształcącym stworzono nowe, przyjazne uczniom lokum dla szkolnego księgozbioru, które łączy w sobie nowoczesność z historycznym klimatem zabytkowej siedziby „Kościuszki”.

Z nowej biblioteki uczniowie korzystają od września, a w miniony poniedziałek dyrekcja liceum zaprosiła na oficjalną prezentację dobroczyńców, dzięki którym udało się stworzyć to wyjątkowe miejsce. Wszyscy otrzymali symboliczne podziękowania za cegiełki wniesione w to przedsięwzięcie.

Dotychczas szkolna biblioteka mieściła się w zakamarkach skrzydła budynku. Pomysł przeniesienia zrodził się już kilka lat temu, jeszcze gdy dyrektorem ILO była Ewa Świątkowska. Teraz udało się go zrealizować. - Kiedy wielokrotnie jako polonista próbowałam zapytać moich uczniów dlaczego nie przeczytali jakiejś lektury, to uczniowie zawsze miewali alibi: bo ta biblioteka jest tak daleko... - mówiła podczas spotkania z zaproszonymi gośćmi dyrektor „Kościuszki” Dorota Konieczny-Simela. - W tej szkole nie dało się znaleźć lepszego miejsca, które jest tak blisko centrum wydarzeń – dodała.

I rzeczywiście. Na bibliotekę zaadaptowano pomieszczenia w przyziemiu, na wprost głównego wejścia, tuż obok szatni. Wcześniej znajdował się tam magazyn, czyli składowisko niepotrzebnych sprzętów. Po trwającym przez kilka miesięcy remoncie w dawnym magazynie powstało miejsce z wyjątkowym klimatem. W korytarzu ze ściany zdjęto tynki, odsłaniając stuletnie cegły; podobny zabieg przeszła podłoga. Dalej zaprojektowano przestronny pokój, będący miejscem, w którym uczniowie mogą odpocząć, wyciszyć się, poczytać. Trzecie pomieszczenie to biblioteka urządzona w minimalistycznym, nowoczesnym stylu.

A wszystko to udało się dzięki nieocenionej pomocy rodziców uczniów, absolwentów, przyjaciół szkoły. To oni pomogli zaprojektować nową siedzibę biblioteki, czy wykonali skomplikowane roboty budowlane. Dzięki przekazanym przez nich fantom (a potem wylicytowanym podczas zeszłorocznego balu absolwenta), szkoła mogła zgromadzić środki na remont i przeniesienie biblioteki, której teraz „Kościuszce” mogą pozazdrościć inne szkoły, nie tylko w Mysłowicach.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kościuszkanka
Kościuszkanka 3.10.2018, 00:16
Dumnam!

Pozostałe