Wtorek, 11.12.2018, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Figura św. Teresy stanęła przy Hospicjum Cordis

  • 5.10.2018, 11:28 (aktualizacja 05.10.2018 11:31)
  • das
Figura św. Teresy stanęła przy Hospicjum Cordis
W Hospicjum Cordis, które swoją opieką paliatywną obejmuje chorych z Mysłowic, odbyła się 1 października uroczystość odpustowa ku czci św. Tereski od Dzieciątka Jezus. Dokładnie 1 października przypada bowiem wspomnienie liturgiczne tej małej ale wielkiej świętej – mówiła prezes hospicjum dr Jolanta Markowska witając gości - najmłodszej wśród świętych, która zmarła w wieku 24 lat.

Uroczystość odpustową celebrowaną przez ks. bpa Marka Szkudło, poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie figurki Świętej Teresy, patronki hospicjum.

Po uroczystym biskupim poświęceniu figury, uczestnicy uroczystości złożyli białe róże pod cokołem pomnika, które są symbolem tej świętej. Uczczono również jej relikwie, które umieszczono w nowym relikwiarzu, a które zostały również poświęcone w tym dniu.

W odpustowej mszy wzięli udział nie tylko chorzy przebywający w tej placówce, ale również kapłani posługujący i związani szczególnie z hoscpicjum, górnicy w galowych strojach, panie w śląskich strojach, dzieci sypiące płatki róż, rodziny chorych, personel hospicjum, wolontariusze i zaproszeni goście, m.in. wykonawca rzeźby, jej fundatorzy, wiceprezydent Mysłowic Grzegorz Brzoska, wiceprezydent Katowic Marzena Szuba oraz przyjaciele i wspierający hospicjum.

Rzeźba świętej, która od początku patronuje hospicyjnej placówce, stanęła przy wejściu głównym, gdzie wita chorych i odwiedzających. Wykonawcą wykutej w kamieniu Świętej Teresy jest artysta plastyk Wiesław Nadymus, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jej fundatorami zaś państwo Teresa i Roman Trzaskalikowie z Morgów, którzy od lat wspierają hospicjum.

Dopełnieniem odpustowej uroczystości było otwarcie wystawy ekslibrisów autorstwa młodej artystki Aleksandry Hachuły, absolwentki Uniwersytetu Śląskiego na kierunku edukacja artystyczna. Jeden z tych ekslibrisów dotyczy również Świętej Teresy a przedstawia różę. Kopię tego ekslibrisu otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości i wystawy.

das

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe